آیا جانوران هم شخصیت دارند؟

پرنده

حمیده احمدیان راد

پرندهشخصیت هر فرد می تواند تأثیر بزرگی بر زندگیش داشته باشد. برخی از افراد اجتماعی هستند و در انجام کارها از دیگران سبقت می گیرند، درحالی که دیگران قرار گرفتن در وضعیت جدید را استرس زا می بینند و همین امر ممکن است بر سلامتیشان تأثیر منفی به جا بگذارد.

جانوران نیز از این جهات تفاوتی با انسان ها ندارند. شواهد تجربی مهمی در این زمینه به دست آمده که ثابت می کند تک تک حیوانات شخصیت خودشان را دارند.

دانشمندان توانسته اند شخصیت 22 پرنده سبز قبا را طبقه بندی کنند. آنها واکنش های هر پرنده به وضعیتی جدید را با اضافه کردن یک برش شیرینی رنگ روشن به ظرف غذایش آزمایش کردند. به این ترتیب میزان شجاعت هر پرنده را براساس مدت زمانی که طول می کشید تا به ظرف غذایش نزدیک شود سنجیدند. این محققان دریافتند که تنها چند ثانیه زمان می برد تا جسورترین پرندگان بر ترسشان غلبه کنند و به طرف ظرف غذا بروند در حالی که بیش از 30 دقیقه طول کشید تا پرندگان ترسوتر به غذایشان نزدیک شوند.

محققان «انگیزه کاوش» در این پرندگان را هم با متصل کردن یک شیء جذاب به محل استراحتشان آزمایش کردند. به این ترتیب که مدت زمانی که طول می کشید تا آنها بر روی زمین و در نزدیکی شیء جذاب فرود بیایند را در نظر گرفتند. براین اساس هیچ همبستگی ای بین شجاعت و کنجکاوی پرندگان مشاهده نشد. بنابراین پرندگانی که شجاعت زیادی دارند لزوماً کنجکاوی بالایی نیز ندارند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top