اهمیت چشم انداز پدر و مادر از آینده کودک

کارآفرینی

محمدرضا کریمی

کارشناس ارشد کارآفرینی

هم اکنون کشورها به اهمیت کارآفرینی به عنوان راهی برایافزایش رشد اقتصادی, رقابت و ایجاد کار پی برده اند و جایگاه آن درتوسعه شناخته شده است. اکنون درعرصه جهانی, افراد خلاق, نوآور و مبتکر به عنوان کارآفرینان, منشأ تحولات بزرگی در زمینه صنعتی, تولیدی وخدماتی شده اند و از آنان به عنوان قهرمانان ملی یاد می شود. [کارآفرینی – مهندس علی شاه حسینی – ص74] پس می توان به اهمیت نقش خانواده دراین زمینه به عنوان کوچک ترین و در عین حال مهم ترین نهاد اجتماعی پی برد.

کارآفرینی

تصویر ذهنی شما از هر کودک باید براساس طبیعت, شخصیت, نیازها و علائق آن کودک خاص باشد. راندن کودکان به سوی فعالیت هایی که به عنوان یک فرد با شخصیت آنها متناسب نباشد موجب خشم و عجز فراوان آنها شده و استعدادهای واقعی آنها را به هدر می دهد

پیشرفت بشر نیازمند خلاقیت بزرگسالان است و احتمال انجام کارهای خلاق در افرادی بیشتر است که در کودکی مهارت و انگیزه خلاقیت آنها پرورش یافته باشد. با این که خلاقیت می تواند مانند عوامل ژنتیکی نظیر نیرو و زیبایی به کودک منتقل گردد, اما خانواده و به خصوص پدر و مادر با داشتن یک تصویر ذهنی (چشم انداز) از آینده

کودکشان به منظور این که او بتواند در آینده به دستاوردهای خلاق نائل شود بسیارمؤثرند.

 

اغلب کودکان ازسنین اولیه زندگی به عنوان کودک تیز هوش شناخته نمی شوند, اما این بدان معنا نیست که کودک نتواند در بزرگسالی کارهای بسیار خلاق انجام دهد. اکثر کارهای خلاق توسط افرادی انجام شده است که در کودکی به عنوان نابغه شناخته نشده اند.

بنابراین خلاقیت و نوآوری مهمترین ویژگی کارآفرینی است. خلاقیت عبارت است از توانایی گسترش ایده های جدید و کشف راه های جدید با نگاه به مسائل, مشکلات و فرصت ها.

 

تصویرهای ذهنی که ما به کودکانمان می دهیم  آینده شان را شکل می دهد. این تصویرهای ذهنی به صورت پیش گویی هایی هستند که به حقیقت می پیوندند. بر این نکته تأکید می کنیم که با شناخت دقیق علایق و توانایی های کودک و آن چه برایش شور و هیجان ایجاد می کند و جداً با خودداری از تحمیل موضوع هایی که مورد علاقه خود والدین است به فرزندانشان, تصویر ذهنی مناسب کودک را شناسایی و به او در جهت تحقق چشم اندازش کمک شود. تصویر ذهنی شما به عنوان پدر و مادر برای هر یک از کودکان بیش ازآنچه انجام می دهید یا به آنها می گویید در رشد انگیزه, خلاقیت و موفقیت آنها درآینده تأثیر خواهد گذاشت.

 

تصویر ذهنی شما باید در زمینه اصول اساسی زندگی روشن باشد. خود شما باید نسبت به ارزش ها, معیارها و اصولی که مایل هستید کودکانتان در سراسر زندگی خود دنبال کنند عقیده راسخی داشته باشید. دیگر این که, تصویر ذهنی شما از هر کودک باید براساس طبیعت, شخصیت, نیازها و علائق آن کودک خاص باشد. راندن کودکان به سوی فعالیت هایی که به عنوان یک فرد با شخصیت آنها متناسب نباشد موجب خشم و عجز فراوان آنها شده و استعدادهای واقعی آنها را به هدر می دهد. نکته مهم دیگر این است که بایستی بدون توجه به  ویژگی های تصویر ذهنی خود از کودکتان, او را مجسم کنید که دربزرگسالی مستقل بوده و به کاری که انتخاب کرده علاقه مند است. در میان خصوصیات افراد خلاق مشهور به نظر می رسد که استقلال و شور و هیجان ثابت ترین عامل است.

 

برای شکل بخشیدن و پرورش یک تصویر ذهنی از آینده کودک, اولین قدم این است که بدانید دید خود کودک نسبت به آینده اش چیست. اگر به کودکتان کمک نکنید که حس عمیق علاقه و شوق به یادگیری را پرورش دهد مهم ترین عامل را نادیده گرفته اید. با داشتن این حس کودکتان فرصت خوبی برای پرورش نوعی شور و هیجان خواهد داشت که می تواند او را از میان آموزش های سخت, شکست های مکرر, مبارزه مالی و حتی اندکی دست و پنجه نرم کردن با فقر به سوی شکوه خلاقیت همه جانبه در بزرگسالی بکشاند. [چشم انداز پدر و مادر از آینده کودک – راه کارآفرینی – شماره 13و14]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top