بازار سهام یا بورس چگونه کار می کند؟

بورس

حمیده احمدیان راد

آیا تاکنون به این نکته توجه کرده اید که چرا بازار سهام یا بورس “بازار” نامیده می شود؟

بورس علتش این است که بازار مکانی است که کالایی در آن خرید و فروش می شود. بازار سهام جایی است که مردم یک نوع محصول را می خرند و می فروشند. یکی از محصول ها بخشی از یک شرکت است که سهام نامیده می شود. سرمایه گذاران بالقوه از میان بسیاری از شرکت ها که انواع مختلف کالاها را می فروشند،‌ از لباس گرفته یا دارو یا وسایل ورزشی تا اسباب بازی یکی را انتخاب می کنند و در مالکیت آن سهیم می شوند. موقعی که مردم سهام را خرید و فروش می کنند،‌ این کار بازرگانی نامیده می شود. برای این که بدانید چرا شرکت ها سهامشان را در بورس عرضه می کنند اینجا را کلیک کنید.

اگر من مالک سهام باشم،‌ چه کاره هستم؟

موقعی که کسی سهام یک شرکت را می خرد،‌ آن شخص سهام دار آن شرکت می شود (سهام دار نام دیگر صاحب سهم است). صاحب سهم همچنین سرمایه گذار در شرکت نامیده می شود. موقعی که شرکت پولساز می شود،‌ این پول درآمد یا سود نامیده می شود و با این درآمد ارزش سهام شرکت افزایش می یابد. این امر به خاطر این است که بسیاری از مردم ممکن است به سرمایه گذاری در شرکت علاقه مند شوند. بعضی وقت ها سهام داران سود سهام دریافت می کنند که بخشی از درآمد به دست آمده توسط شرکت به شکل پرداخت نقدی است.

بعضی از مردم سعی می کنند با خرید و فروش سهامی که خریداری کرده اند پول دربیاورند. چون که قیمت های سهام می تواند بالا و پایین برود. صاحبان سهم ممکن است با فروش سهامی که مالک آن هستند و بسته به قیمت سهام که بالا و پایین می رود پول به دست بیاورند یا پول از دست بدهند. قیمت سهام یک شرکت ممکن است به وسیله شرایط اقتصادی یا شرایط بازار تحت تأثیر قرار بگیرد. برای مثال یک شرکت نرم افزاری را در نظر بگیرید که یک بازی ویدئویی جدید را به بازار عرضه کرده است. اگر این بازی پرمشتری باشد،‌ فروش های بازی ویدئویی می تواند درآمدهای شرکت را بالا ببرد. به خاطر ظرفیت های این شرکت برای رشد،‌ سهام آن ممکن است به صورت یک سرمایه گذاری جذاب به نظر آید و قیمت سهام آن ممکن است رشد کند. به طوری که مردم بیشتری سهام آن را بخرند.

از طرف دیگر ممکن است این بازی در زمانی عرضه شده باشد که مردم کمتر این قبیل محصولات را مصرف کنند. نتیجه این است که هیچ کس بازی را نمی خرد و گزارش می رسد که شرکت پول از دست می دهد. سپس قیمت سهام ممکن است پایین بیاید. تا حدی که شماری از سهامداران تصمیم بگیرند سهامشان را بفروشند.

هزاران نفر افرادی که روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری می کنند هم تأثیری روی قیمت سهام می گذارند. در صورتی که افراد بیشتری بخواهند سهام بخرند،‌ معمولاً قیمت های سهام بالا می رود. چون که بیشتر مردم می خواهند که مالک این سهام شوند. از طرف دیگر اگر مردم بیشتری بخواهند سهامشان را بفروشند و تقاضای کمتری برای سهام شرکت باشد،‌ قیمت آن ممکن است پایین بیاید.

آیا افراد تنها کسانی هستند که مالک سهامند؟

ممکن است که گروهی از افراد هم مالک تعدادی از سهام ها یا تضمین نامه ها و اوراق قرضه شوند. یک شرکت مالی که به وسیله تعدادی از مدیران هدایت می شود، کار خرید این سهام ها را انجام می دهد. گروه هایی که از طریق این شرکت ها سهام خریداری می کنند هم سهام دار شناخته می شوند. شرکت مالی، پول نقدی که به وسیله گروه سرمایه گذاری می شود را مورد استفاده می دهد تا سهام و در بعضی موارد اوراق قرضه بخرد. به این ترتیب افرادی که در این گروه ها هستند سرمایه گذاری غیرمستقیم در سهام بازار سهام یا اوراق قرضه انجام می دهند و ممکن است سهام بسیاری از شرکت ها را هم در اختیار داشته باشند.

سیستم نمایش بازار سهام

اغلب در روزنامه ها و در تلویزیون به میانگین قیمت سهام ها اشاره می شود. این کار کلیدهایی درباره نوسانات کلی در قیمت های سهام می دهد و باعث می شود که سرمایه گذاران بیشتری تلاش کنند تا سهام بخرند یا بفروشند. به عنوان مثال در آمریکا هر روز میانگین قیمت سهام 30 شرکت صنعتی که بعضی از آنها بزرگ ترین شرکت ها هستند اندازه گیری می شود تا متوسط قیمت سهام تعیین شود.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top