تئوری بیگ بنگ چیست؟

تئوری بیگ بنگ

تئوری بیگ بنگ

بیشتر ستاره شناسان باور دارند که جهان حدود 14 میلیارد سال قبل، از یک انفجار بزرگ یا بیگ بنگ شروع شد. پیش از آن،‌ همه جهان در داخل ذره ای قرار داشت که هزارها برابر کوچک تر از نوک یک سوزن بود. این ذره داغ تر و متراکم تر از هر چیزی بود که بتوانید تصور کنید.

سپس ناگهان انفجاری رخ داد و جهانی که ما می شناسیم متولد شد. زمان، فضا و ماده هم با بیگ بنگ شروع شدند. در کسری از ثانیه، جهان چنان رشد کرد که از ذره ای کوچک تر از یک اتم به چیزی بزرگ تر از کهکشان تبدیل شد و به رشد خودش به نسبت حیرت انگیزی ادامه داد و امروزه هم همچنان در حال گسترش است.

هنگامی که جهان گسترش یافت و خنک شد، انرژی آن به ذراتی از ماده و ضد ماده تبدیل شد. این دو نوع متضاد از ذرات همدیگر را به شدت نابود کردند. اما در نهایت مقداری از ماده باقی ماند و موقعی که سن جهان تنها یک ثانیه بود، ذرات استوارتر که پروتون و نوترون نامیده می شدند شروع به تشکیل شدن کردند.

بعد از سه دقیقه،‌ دما یک میلیارد درجه سانتی گراد پایین آمد و حالا به قدر کافی برای پروتون ها و نوترون ها خنک بود تا با هم ترکیب شوند و هسته هیدروژن و هلیوم را تشکیل دهند.

پس از 300000 سال،‌ جهان حدود 3000 درجه خنک شد. هسته در نهایت توانست الکترون ها را هم به دام بیندازد تا اتم ها را تشکیل دهند و جهان با ابرهایی از گاز هیدروژن و هلیم پر شد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top