تب لاغری و پراشتهایی در نوجوانان

چاقی و لاغری

حمیده احمدیان راد

شمار نوجوانانی که براثر پرخوری به شدت چاق می شوند و یا نوجوانانی که در اثر رژیم های سخت غذایی بسیار لاغر می شوند، زیاد است. این در حالی است که بدی تغذیه و بخصوص گرفتن رژیم های سخت غذایی می تواند عواقب سنگینی برای نوجوانان به همراه داشته باشد.

چاقی و لاغری

دوره نوجوانی، دوره انتقال از کودکی به جوانی است. تغییراتی که در دوره بلوغ رخ می دهد، باعث می شود نوجوانان به انرژی بیشتری نیاز پیدا کنند و پر اشتها شوند. در نتیجه، برخی به پرخوری رو می آورند و بسیاری هم برای مقابله با چاقی به رژیم های شدید غذایی رو می کنند. تب لاغری هم که بر اثر تبلیغات رسانه های جهانی دنیا را فرا گرفته، دراین رویه بی تأثیر نیست.

چند سال پیش یک مدل ایتالیایی از فرط کم غذایی مرد! این موضوع جنجالی را در کشورهای ایتالیا و اسپانیا برانگیخت. سرانجام محدوده وزنی برای مدل ها تعیین شد و قرار بر این شد که آنها کمتر از این میزان وزن نداشته باشند. اما این موضوعات مانع از افراط نوجوانان در لاغرکردن خود نشد.

یک متخصص زنان و زایمان، می گوید:”دختران زیادی به من مراجعه می کنند که بر اثر رژیم های افراطی دچار مشکلات زیادی شده اند. از یکی از آنها که دچار مشکلات شدیدی شده بود پرسیدم در طول روز چه می خورد و او جواب داد چند تا پسته!”

البته تب لاغری موضوعی جهانی است . نتیجه مطالعاتی که در آمریکا بر روی ۳۱۸ دختر و پسر نوجوان انجام شد، نشان داد که ۴۵ درصد این نوجوانان مایل بودند لاغر شوند و ۳۷ درصد از آنها شروع به کاهش وزن کرده بودند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top