جرایم و کلاهبرداری های اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی

حمیده احمدیان راد

کلاهبرداری اینترنتی

“من یک سرمایه دار گینه ای هستم. در کشور من به خاطر جنگ هایی که در جریان است سرمایه گذاری ممکن نیست. به همین خاطر دنبال کسی می گردم که سرمایه ام را که ۲۰ میلیون دلار است به دست او بسپارم تا در کشورش سرمایه گذاری کند. در صورتی که مایلید این پول را دریافت کنید با من تماس بگیرید”.

این متن به طور خلاصه محتوای ایمیلی است که یک شهروند دریافت کرد. او به شدت تحت تأثیر این ایمیل قرار گرفت. به ویژه این که نامه و سرگذشت “مرد گینه ای” کاملاً واقعی به نظر می رسید. او فکر می کرد که با ۲۰ میلیون دلار قادر است سرمایه گذاری های بزرگی انجام دهد. اما از طرفی به صحت این ادعا شک داشت. بنابراین از طریق ایمیل با کسی که نامه الکترونیکی را فرستاده بود تماس گرفت و از او خواست اطلاعات بیشتری در اختیارش قرار دهد.

جواب تقریباً تکرار همان حرف ها بود. تنها چیزی که اضافه شده بود درباره نحوه انتقال پول بود. مردی که ادعا می کرد یک سرمایه دار گینه ای است می خواست که این شهروند مشخصات و شماره حسابی در اختیارش قرار دهد و خودش نیز شماره تلفنی در اختیارش قرار داده بود. به نظر این شهروند، دادن شماره حساب اندکی بی احتیاطی بود، ضمن این که چند نفر به او گفتند که این قبیل افراد کلاهبردارند. وقتی این شهروند بیشتر تحقیق کرد متوجه شد که این یک روش کلاهبرداری است که اینک شهروندان غربی که دسترسی زیادی به اینترنت دارند کاملاً با آن آشنا هستند و در نتیجه کلاهبرداران پیکان خود را به سوی کشورهای جهان سوم برگردانده اند.

یک شهروند دیگر از یک بانک نامه ای دریافت کرده بود به این مضمون که “بیمه عمر یک فرد ثروتمند در دست ما است و از آن جایی که او مرده و ورثه ای هم ندارد

 شما می توانید با ما همکاری کنید تا در استفاده از این پول با ما شریک شوید”.  وقتی این شهروند با این بانک تماس گرفت، از او خواسته شد که ۲۵ دلار را همراه با اطلاعاتش برای بانک بفرستد تا برای ایجاد پرونده مورد استفاده قرار گیرد.

برای شهروند دیگری نیز ایمیلی ارسال شد که از او می خواست که با پرداخت مبلغی در یک کار خیر شریک شود و بعداً در ازایش مبالغی را دریافت کند.

بعضی از افراد کلاهبردار به همین وسیله شماره تلفن افراد را می گیرند و سپس با گرفتن شماره تلفن آنها برای رسیدن به هدفشان بارها با آنها تماس می گیرند و با سماجت و با دروغ های زیاد می کوشند توجه ایشان را به خود جلب کنند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top