خلاصه داستان جزیره اسرارآمیز

جزیره اسرارآمیز

 حمیده احمدیان راد

جزیره اسرارآمیزجزیره اسرارآمیز یکی از آثار مشهور ژول ورن پیشگام داستان های جدید علمی و تخیلی جهان است.

جزیره اسرارآمیز ماجراهای گروهی از اسیران جنگی دوره جنگ های داخلی آمریکا را تعقیب می کند که با یک بالن فرار می کنند و به ناچار در جزیره ای فرود می آیند که در نقشه ها وجود ندارد.

آنها از همه مهارت هایشان برای ادامه بقا استفاده می کنند و جامعه ای را روی این جزیره برپا می کنند. جامعه آنها شامل یک افسر و یکی از خدمتگزارانش، یک خبرنگار و یک ملوان و پسرخوانده اش و یک سگ است. در ابتدای داستان، وقتی بالنی که آنها را حمل می کند، روی آب سقوط می کند، یکی از مسافران مفقود می شود و در شرف مرگ قرار می گیرد. اما او به شکل معجزه آسا و مشکوکی نجات پیدا می کند.  این مسافران در این جزیره همه ابزار لازم برای شکار و دفاع از خود را می سازند، به بهترین وجه مکان امنی را برای سکونت درست می کنند، دامپروری راه می اندازند،‌ کشاورزی می کنند و شروع به ساختن کشتی برای فرار از جزیره می کنند.

آنها در این جزیره با ماجراهای جذابی روبرو می شوند. از جمله حمله میمون ها و حیوانات وحشی دیگر، مواجه شدن با مردی که با سال ها ماندن در جزیره خوی انسانیش را از دست داده ولی با کمک آنها مجدداً به انسانی تبدیل می شود و ماجرای زندگی جالبش را توضیح می دهد و نیز آمدن دزدان دریایی به جزیره، مبارزه با آنها و مجروح شدن شدید یک نفرشان و در تمام ماجراهایی که پیش می آید می دانند که کسی از آنها حمایت می کند و بارها و بارها نجاتشان می دهد. سرانجام این ناشناس در نزدیکی مرگش خودش را به آنها نشان می دهد.

گروه بعداً می فهمد که کمک کننده ناشناس “کاپیتان نمو” گوشه نشین است (کاپیتان نمو اولین بار در دوازده هزار فرسنگ زیر دریا، اثر دیگر ژول ورن ظاهر شد). او مردی هندی است که قبلاً در کشورش بر ضد استعمارگران انگلیسی جنگیده است و یک کشتی آنها را نیز با زیردریاییش غرق کرده است. او می میرد و گروه طبق وصیتش او را در زیر دریایی خودش در زیر دریا دفن می کنند. در این زمان آتشفشان جزیره نیز شروع به فوران می کند و مسافران در نهایت به وسیله یک کشتی در حال عبور نجات پیدا می کنند.               

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top