دستاوردهای حوزه سلامت 1

حذف شامپانزه ها از آزمایشات پزشکی

تقریباً همه 451 شامپانزه ای که در مالکیت مؤسسه ملی بهداشت آمریکا هستند از مراکز پژوهشی حذف و از جریان پژوهش ها کنار گذاشته می شوند. به این ترتیب تنها یک اجتماع کوچک متشکل از حدود 50 شامپانزه برای تحقیقات احتمالی جدید نگه داشته می شوند. قرار است شامپانزه های بازنشسته به پناهگاه هایی منتقل شوند.

این آخرین گام از فرایندی است که از دو سال پیش و از زمانی آغاز شد که به کارگیری شامپانزه ها در پژوهش ها مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس دستورالعمل های جدید تأکید شده که جز در موضوع سلامت انسان و بهداشت عمومی در هیچ موضوع دیگری نباید از شامپانزه ها در آزمایش های پزشکی استفاده کرد و در حال حاضر استفاده بیشتر از آنها در تحقیقات لازم نیست.

 

شیر مغذی تر گاوهایی که تخم کتان می خورند

براساس تحقیقی جدید شیر گاوهایی که از تخم کتان تغذیه می کنند حاوی اسید چرب امگا 3 بیشتر و چربی اشباع شده کمتری است. رژیم های غذایی ای که دارای چربی اشباع شده بالایی هستند میزان کلسترول را افزایش می دهند و می توانند باعث بروز بیماری قلبی شوند، در حالی که آنها که غنی از امگا 3 و یا اسیدهای چرب اشباع نشده دیگر هستند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

نتیجه استفاده از مخلوط سنتی خوراک گاو که ترکیبی از ذرت، حبوبات، علوفه و چمن است محصولات لبنی ای است که غلظت امگا 3 و دیگر چربی های اشباع نشده دیگر در آنها کم است. اما استفاده از تخم کتان مقدار امگا 3 را در شیر و محصولات لبنی به حداکثر می رساند بدون این که تأثیری منفی بر تولیدات و بافت آنها داشته باشد. هرچند که تغذیه صرف با بذرکتان گران درمی آید ولی می توان به آن به عنوان یک مکمل خوراکی مؤثر و مقرون به صرفه نگاه کرد.

 

شمار بالای ابتلا و تلفات اندک آنفولانزای خوکی

در سال اول همه گیری بیماری آنفولانزای خوکی (2009-2010) دست کم از هر پنج نفر از مردم جهان یک نفر مبتلا به آنفولانزای خوکی شده است درحالی است که میزان مرگ و میر تنها 0.02 درصد بوده است. همچنین کودکان در مقابل این بیماری ضربه پذیرتر از گروه های سنی دیگرند. برخی از آمارها میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را 200 هزار نفر نشان داده درحالی که تحقیقات دیگر این میزان را به بیش از 280 هزار نفر افزایش می دهد.

آگاهی از میزان گسترش بیماری در گروه های سنی مختلف و نسبت افراد مبتلایی که فوت شده اند به تصمیم گیرندگان برای برنامه ریزی در هنگام بروز بیماری های همه گیر کمک می کند. از این اطلاعات می توان برای پیش بینی چگونگی شیوع آنفولانزا و برای انجام مداخلاتی مثل تعطیلی مدارس، واکسیناسیون و یا درمان پیشگیرانه استفاده کرد. این نتایج براساس داده های جمع آوری شده از 19 کشور جهان به دست آمده.

روش جدید تشخیص سرطان در مراحل اولیه

محققان یک سیگنال بیوالکتریک را کشف کرده اند که قادر است سلول هایی که احتمال دارد تومور ایجاد کنند را شناسایی می کند. محققان همچنین می گویند می توانند با دستکاری بارهای الکتریکی در سراسر غشاهای سلول ها میزان انتشار سلول های سرطانی را پایین آورند.

آنها می گوید که به این ترتیب ایجاد یک پایه بیوالکتریکی برای تشخیص زودهنگام سرطان ایجاد کرده اند.
محققان نشان داده اند که تغییرات ولتاژ سلول ها تنها نشانه ای برای بروز سرطان نیستند بلکه سیگنال های الکتریکی به سلول ها می گویند چه کاری انجام دهند و این که سرطان رخ دهد یا نه را کنترل و هدایت می کنند. سیگنالهای بیوالکتریکی زمینه یک مجموعه مهم از سازوکارهای کنترلی را ایجاد می کنند که تنظیم می کند چگونه سلول ها رشد و تکثیر می کنند.

کشف چشمه مولکولی جوانی

یک مطالعه نشان دهنده پیشرفت عمده در درک سازوکارهای های مولکولی مربوط به پیری است. این مطالعه امیدهای جدیدی را برای درمان هدفمند پیری به وجود آورده است.

محققان با برانگیختن سلول های بنیادی خون موش های پیر با ژن طول عمر توانسته اند ساعت مولکولی را به عقب برگردانند و پتانسیل احیای سلول های بنیادی مربوط به سن را به وجود آورند. پیش از این زیست شناسان می دانستند که SIRT3، پروتئینی در میان طبقه ای از پروتئین ها است که به عنوا سیرتویین شناخته می شوند و به سلول های بنیادی خون سالمندان برای کنار آمدن با استرس کمک می کند. وقتی آنها سلول های بنیادی خون موش های پیر را با SIRT3 برانگیختند، افزایش چشمگیری را در تشکیل سلول های جدید خونی مشاهده کردند.

آنها می گویند ما در حال حاضر می دانیم که سیرتویین ها پیری را تنظیم می کنند، اما این مطالعه نشان داد که آنها می توانند روند استحاله مربوط به پیری را معکوس کنند.

 

تأثیر همه محصولات لبنی یکسان نیست

یک یافته نشان می دهد تمام محصولات لبنی به یک اندازه برای افزایش استحکام استخوان ها مفید نیستند. همچنین مصرف فرآورده های لبنی، به خصوص شیر و ماست، با تراکم بالاتر مواد معدنی استخوان (BMD) لگن ارتباط مستقیم دارد نه ستون فقرات. همچنین خامه و محصولات آن مانند بستنی، حاوی سطوح پایین تری از مواد مغذی و سطوح بالاتری از چربی و قند هستند و به طورکلی تراکم مواد معدنی استخوانی کمتری به دنبال دارند. فرآورده های لبنی مواد مغذی مهمی را برای بدن تأمین می کنند. نقش مصرف پنیر در افزایش استحکام استخوان و اثر لبنیات بر کاهش شکستگی ها از جمله مواردی اعلام شده که نیاز  به بررسی بیشتر دارند.
این مطالعه نشان داده، 2.5 – 3 وعده شیر و ماست در روز با تراکم استخوان بهتر در ارتباط است.

نادیده گرفتن استعداد علمی مبتلایان اوتیسم

دولت ها همواره به دنبال افزایش شمار دانشجویانی هستند که در زمینه های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضی تحصیل و تحقیق می کنند اما یک منبع مستعد اغلب نادیده گرفته می شود و آن جوانان مبتلا به اختلالات اوتیسم هستند. یک مطالعه نشان داده دانش آموزان مبتلا به اوتیسم در دوران مدرسه بیش از دانش آموزان دیگر این رشته ها را انتخاب می کنند اما تعداد بسیار کمتری از آنها وارد دانشگاه می شوند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که این دانش آموزان نیاز به تشویق دارند تا بعد از دبیرستان هم در این زمینه ها ادامه تحصیل دهند. .

پیش از این تنها یک تحقیق در انگلیس انجام شده بود که ارتباط مستقیمی بین اختلالات طیف اوتیسم و ریاضیات رانشان می داد. این محققان می گویند که این افراد ممکن است به طور طبیعی مانند دانشمندان فکر می کنند و در جهان یک منبع استعداد بکر به شمار می آیند. آنها امیدوارند این دانش آموزان را شکار کنند و آنها را آماده رفتن به دانشگاه کنند.

 

خطر جایگزینی روغن گیاهی با حیوانی

جایگزینی چربی های حیوانی با روغن های گیاهی یک توصیه جدید بهداشتی است. اما ‌این توصیه ممکن است افزایش میزان مرگ و میر را میان بیماران قلبی به همراه داشته باشد. نتیجه مطالعه بر روی 458 مرد که یک حمله قلبی یا سایر بیماری های عروق کرونری را تجربه کرده بودند نشان داده در آنهایی که چربی های اشباع شده را با چربی های اشباع نشده امگا 6 موجود در ذرت، آفتابگردان و روغن گلرنگ جایگزین کردند میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی 16 درصد بود. درحالی که این میزان در آنهایی که این توصیه غذایی را انجام نداده بودند ده درصد بود.

افزایش تولد کودکان کم وزن با آلودگی هوا

براساس مطالعه ای که بر روی میلیون ها نوزاد در سراسر جهان انجام شده بالا رفتن میزان آلودگی در شهرها وزن نوزادان را در هنگام تولد کاهش می دهد. نوزادانی که در هنگام تولد وزنی کمتر از 2.5 کیلوگرم داشته باشند کم وزن محسوب می شوند.

وزن کم در هنگام تولد اثرات زیادی بر سلامت کودکان دارد ازجمله افزایش خطر مرگ را به همراه دارد و ممکن است با اختلالاتی در رشد ذهنی همراه باشد. تحقیق جدید که بر روی اثرات ذرات ریز کربن متمرکز شده نشان می دهد این ذرات با مشکل قلبی و ریوی و مرگ زودرس ارتباط دارند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top