رشته کوه ها

Image

مقالات مرتبط:

کوه ها چرا و چگونه به وجود آمده اند؟ –  انواع کوه ها کدام ها هستند؟ –  بلندترین کوه های زمین کدام ها هستند؟ –  رشته کوه ها چه هستند؟

Image رشته کوه چیست؟

رشته کوه، گروه یا زنجیره ای از کوه ها است که نزدیک یکدیگرند. یک رشته کوه معمولاً از رشته کوه های دیگر به وسیله رودخانه ها و گذرگاه ها جدا می شود.

طولانی ترین رشته کوه جهان چیست؟

کوه های آند که به طول 7220 کیلومتر از میان هفت کشور آمریکای جنوبی عبور می کنند،‌ از طولانی ترین رشته کوه های جهان هستند.

Image رشته کوه هیمالایا

هیمالایا بلندترین رشته کوه جهان است. هیمالایا که از نظر ادبی به سرزمین برف ترجمه می شود،‌ سیستم کوهستانی بزرگ آسیا است و خانه ای برای بلندترین قله های جهان است. کوه های هیمالایا به شکل یک هلال پهن و عریض از شمال شرقی پاکستان،‌ هند شمالی،‌ تبت جنوبی،‌ نپال، سیکیم Sikkim و بوتان می گذرد. بیش از 30 قله هیمالایا هر یک ارتفاعی بیش از 7620 متر یا بیشتر دارند.

هیمالایا یکی از جوان ترین رشته کوه های جهان است.

 

Image رشته کوه آلپ

آلپ سیستم کوهستانی وسیعی در اروپای مرکزی جنوبی است که به طول بیش از 1200 کیلومتر در فرانسه جنوبی،‌ ایتالیای شمالی،‌ سوییس،‌ لیختن اشتاین،‌ آلمان،‌ اتریش و اسلونی امتداد یافته. آلپ شامل چند صد قله و یخچال طبیعی است که بعضی از آنها بیش از 3600 متر ارتفاع دارند. مون بلان که بلندترین قله آن است 15771 پا یا 4807 متر ارتفاع دارد.

 

Image رشته کوه راکی

کوه های راکی سیستم کوهستانی وسیعی در آمریکای شمال غربی است که از شمال به جنوب، از کانادا تا نیومکزیکو به طول 48800 کیلومتر گسترش یافته. بلندترین قله رشته کوه راکی، مونت آلبرت در کلرادو است که 4401 متر بالای سطح دریا قرار گرفته.

 

Image رشته کوه آند

کوه های آند طولانی ترین و یکی از بلندترین رشته کوه های جهان است. این کوه ها در آمریکای جنوبی واقع شده اند و 7200 کیلومتر از شمال به جنوب در امتداد ساحل غربی قاره گسترش یافته اند.

آند دومین رشته کوه بلند جهان با بسیاری از قله ها است که بیش از 20000 پا یا 6096 متر ارتفاع دارند.

رشته کوه کاراکورام

کاراکورام یک رشته کوه بزرگ در شمال شرقی پاکستان و هند شمالی نزدیک مرز چین است. این رشته کوه 300 مایل یا حدود 482 کیلومتر به سمت جنوب شرقی گسترش یافته و شامل بسیاری از بلندترین قله های جهان است و بسیاری از طولانی ترین یخچال های جهان را در بر گرفته.

بعضی از رشته کوه ها که روی قاره های مختلف قرار دارند، عبارتند از:

قطب جنوب: در شبه جزیره قطب جنوب کوه های ترانسانتارکتیک Transantarctic قرار دارد که بلندترین کوه آن وینسون مسیف Vinson Massif در کوه های السوروس Ellsworth است که قله ای با ارتفاع 4897 متر است. 

آفریقا: کوه های اطلس،‌ سرزمین های بلند آفریقای شرقی و سرزمین های بلند اتیوپی را در خود دارد.

آسیا: هندوکوش،‌ هیمالایا،‌ توروس، البرز و کوه های ژاپن را دارد.

استرالیا: کوه های مک دانل را دارد.

اروپا: کوه های پیرینه، آلپ،‌ کارپاتیان، آپنین،‌ اورال و کوه های بالکان را دارد.

آمریکای شمالی: آپالاچیانز Appalachians ، سیرانوادا Sierra Nevada ، کوه های راکی،‌ لارنتیدز Laurentides را در خود دارد.

آمریکای جنوبی: آند و سرزمین های بلند برزیلی را دارد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top