زیدان یکی از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ فوتبال

زین الدین زیدان

زین الدین زیدانزین الدین زیدان در 23 ژوئن 1972 در فرانسه متولد شد. والدین الجزایری تبارش پنج بچه داشتند. هنگامی که بچه بود بزرگ ترین نقطه قوتش درس خواندن نبود به خاطر همین به فوتبال روی آورد.

در باشگاه ها

در سن 16 سالگی پیشاهنگی به نام جان واراد این نوجوان را برای تیم فوتبال کن به خدمت گرفت.  یک سال بعد زیزو کار جدی اش را با وارد شدن به رده بزرگسالان دسته اول باشگاه های فرانسه شروع کرد. در سال 1992 با تیم “بردو” قرارداد امضا کرد. زیدان در 96- 1995 با باشگاه جدیدش به فینال جام اتحادیه باشگاه های اروپا می رسد و توجه باشگاه قدرتمند اروپایی یوونتوس را به خود جلب می  کند.

زین الدین زیدان، فوتبالیست

زیدان در بزرگ ترین باشگاه های اروپا بازی کرد و جام های زیادی را را برد

بعد از حرکت به یوونتوس جام ها به سویش سرازیر می شود. در سال 1996 زیزو با یوونتوس جام اتحادیه باشگاه های اروپا، سوپرجام و جام بین قاره ای را به دست می آورد. او همچنین دو بار در سال های 1997 و 1998 با یوونتوس در کالچیوی ایتالیا برنده می شود. در همان دو فصل باشگاهش را مدیریت می کند تا به فینال لیگ قهرمانان برسد.

وقتی در تابستان سال 2001 رئال مادرید با او قرارداد بست، زیدان گران ترین بازیکن همه دوران شد. باشگاه اسپانیایی برای انتقال او 66 میلیون دلار پرداخت. در فصل دوم سال 2001 ، مرد فرانسوی، رئال مادرید را با گل دیدنی پیروزی بخش در فینال به لیگ قهرمانان برد.

در تیم ملی

در سطح رقابت های جهانی، زیدان با رساندن تیم ملی کشورش به اولین جام جهانی در سال 1998 توجه همه را به خودش جلب کرد. زیدان بعداً به تیم کشورش  کمک می کند تا دومین مقام قهرمانی اروپاییش را در یورو 2000 به دست آورد.

زین الدین زیدان-صحنه با سر زدن به حریف ایتالیایی

با سر زدن به سینه حریف ایتالیایی توسط زیدان در فینال جام جهانی 2006 واقعه مشهوری است

در جام جهانی 2002 فرانسه در دور اول حذف شد. زیدان در آن زمان  با مصدومیت دست به  گریبان بود و بیشتر بازی ها را از کنار زمین تماشا می کرد. دو سال بعد در یورو 2004 فرانسه از یونان، شگفتی بازی ها شکست خورد. زیدان در آن زمان از فوتبال ملی کناره گیری کرد اما دوباره در جام جهانی 2006 به صحنه بازگشت و با تیم فرانسه به فینال رسید. در بازی فینال ماجرای با کله زدن به سینه حریف ایتالیایی که منجر به اخراج او از زمین و شکست تیم ملی فرانسه شد، مشهور است.

بازیکنی پرافتخار

از نظر فردی زین الدین زیدان هر جایزه مهمی را که یک بازیکن می تواند داشته باشد را به دست آورده. او در سال 1998 جایزه گرانبهای بالادور و بازیکن منتخب فیفا درسال های 1998، 2000 و 2003 را به دست آورد. در حال حاضر زین الدین زیدان به عنوان یکی از با استعدادترین، ماهرترین و تکنیکی ترین بازیکنان در بازی فوتبال  شناخته می شود. او می تواند تقریباً هر پاسی که در مسیرش قرار می گیرد را به نتیجه برساند و یا پخش کند و به جایی که می خواهد برساند.

در رویارویی های شخصی او ترجیح می دهد حفظ توپ کند و با دریبل از زیر فشار خارج شود. شیوه او نمایشی نیست. بلکه ساده و زیباست. زیدان می تواند مهارت های بازی سازیش را در هر شرایطی نشان دهد و چنان این کار را انجام می دهد که انگار این کار را بدون تلاش انجام می دهد.

نام

زین الدین زیدان

شماره

5

تولد

23 ژوئن 1972 در مارسی فرانسه

قد

185 سانتی متر

وزن

80 کیلوگرم

وضع خانوادگی

با یک رقاص اسپانیایی به نام ورونیکا ازدواج کرده. دو فرزند به نام های انزو و لوکا دارد.

پا

هر دو پا

تیم ها

کن (فرانسه)

بردو (فرانسه)

یوونتوس (ایتالیا)

رئال مادرید (اسپانیا)

مهارت ها

بازیکن همه جای زمین، کنترل، دریبل، پاس، خلاقیت

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top