عواقب استفاده خارج از کنترل آنتی بیوتیک ها

دارو

داروافزایش تولید و استفاده از آنتی بیوتیک ها که حدود نیمی از آنها در دام ها مورد استفاده قرار می گیرد، خود را در تعداد فزاینده ژن های مقاوم در برابر این دارو نشان داده. به این ترتیب که توانایی آنتی بیوتیک ها در دفع بیماری ها در جانوران و انسان ها کاهش یافته است.

درحال حاضر چین بزرگ ترین تولید کننده و مصرف کننده آنتی بیوتیک ها در جهان است و بسیاری از کشورهای دیگر نیز بر استفاده از این داروها نظارت نمی کنند و به تأثیر آنها بر محیط زیست نیز توجه نمی کنند.

قرار گرفتن روزانه در معرض آنتی بیوتیک ها، مثل آنها که به جانوران داده می شود باعث می گردد بعضی مواقع ژن های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها خیلی تحرک پیدا کنند. به این ترتیب که می توانند به باکتری های دیگر منتقل شوند و باعث بروز بیماری در انسان ها شوند و این موضوع نگران کننده است چون باعث می شود نتوان عفونت ها را با آنتی بیوتیک ها درمان کرد.

مقاومت بیشتر بیماران سرپایی مقابل آنتی بیوتیک ها

مقاومت در مقابل آنتی بیوتیک ها میان بیماران سرپایی بیشتر از کسانی است که در بیمارستان ها بستری می شوند. به همین دلیل لازم است مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود تا هم سلامتی این قبیل بیماران حفظ شود و هم جلوی مصرف داروهای نامناسب و غیرضروری گرفته شود.

در حال حاضر مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها به یک مشکل بزرگ و فزاینده هم در بیمارستان ها و هم میان بیماران سرپایی تبدیل شده است. این در حالی است که انتخاب یک آنتی بیوتیک مؤثر بدون در نظر گرفتن مقاومت بدن در مقابل آن خطر تداوم بیماری یا حتی مرگ را افزایش می دهد.

معمولاً یافته های پزشکی با پزشکان به اشتراک گذاشته می شود تا آنها بتوانند بهترین آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت بیماران خود انتخاب کنند و این یافته ها در بیمارستان ها به کار گرفته می شوند و این درباره بیماران سرپایی صادق نیست و چنین اطلاعاتی در اختیار همه پزشکان قرار ندارد. بنابراین لازم است به پزشکان بیماران سرپایی هم کمک شود تا آنها بهترین درمان را برای عفونت ها به کار ببندند.

محققان می گویند بیش از نیمی از تمام آنتی بیوتیک هایی که برای مراجعه کنندگان دارای عفونت های حاد تنفسی تجویز می شوند غیر ضروری هستند و این می تواند به مقاومت باکتری ها درمقابل درمان های آنتی بیوتیکی سرعت ببخشد.

به طورکلی بیمارستان ها در کار نظارت، درک و جلوگیری از استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک ها بهتر عمل کرده اند.

محققان می گویند در حالی که پرونده بیماران در حال الکترونیکی شدن است می توان در مسیر درمان بیماران سرپایی هم گام های درست تری برداشت.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top