فوق ستاره ای به نام پله

پله

پلهپله اولین بازیکن فوتبال است که تحسین همگان را در سطح بین المللی برانگیخت. نام او تا به امروز، یعنی بیش از یک ربع قرن بعد از بازنشستگی اش به طور مرتب برده شده.

جدا از محبوبیتش، داستان زندگی پله جالب است. او یک پسر فقیر از محلات کثیف و پرجمعیت “ترس کراکوئس” Tres Coracoes برزیل بود. اما به خاطر استعداد توپ زنی اش به شهرت رسید. پدر پله “دوندینهو”، خیلی در موفقیت پسرش مؤثر بود. دوندینهو یک فوتبالیست سابق بود و مطمئن بود که می تواند دانشش را به پله جوان منتقل کند. او این کار را انجام داد. به طوری که پله در سن 15 سالگی با سانتوس برزیل قرارداد امضا کرد.

پله در صحنه بین المللی تنها یک سال بعد یعنی در هفتم جولای 1957 و در مقابل آرژانتین ظاهر شد. او تنها 17 سال سن داشت که در تیم ملی برزیل به خدمت گرفته شد. در جام جهانی 1958سوئد، بعد از گلی که به ولز زد و صعود برزیل به دور بعدی را قطعی کرد، مورد توجه قرار گرفت. پله در مسابقه بعدی با سه گلی که به فرانسه زد ثابت کرد که این یک اتفاق نبوده،. در فینال مسابقات، وینسنت فئولا، مربی برزیل، به استعداد این جوان 17 ساله اطمینان کرد. دو گل پله در فینال جام جهانی 1958  موقعیت او را به عنوان فوق ستاره فوتبال تثبیت کرد.

پله، فوتبالیست

پله اولین بازیکن فوتبال است که تحسین همگان را در سطح بین المللی برانگیخت

به لطف تأثیر پله، باشگاه او “سانتوس” نیز جام بین قاره ای را در سال های 1962 و 1963 به دست آورد.

در جام جهانی 1962 شیلی، پله بیشتر مسابقات را به خاطر مصدومیت از دست داد. با این وجود تیم برزیل توانست جشن قهرمانی بگیرد. در جام جهانی 1966 بعد از تکل سختی که به روی پله رفتند، او بار دیگر مجبور شد تا به طور توپ و زمین را ترک کند.

بعد از جام جهانی 1966 انگلیس، بسیاری شروع به زیر سؤال بردن فوق ستاره بودن این بازیکن برزیلی کردند. اما او در جام جهانی 1970 مکزیک بازگشت پیروزمندانه ای داشت که در سراسر جهان خیره کننده بود. این اولین جام جهانی ای بود که به طور رنگی و به شکل بی سابقه ای در شماری از کشورها نشان داده شد. در مقابل چشم 100000 تماشاچی در استادیوم “آزتک” و مقابل چشم میلیون ها بیننده تلویزیونی، پله اولین گل فینال جام جهانی 1970 را زد. این گل دروازه را به روی برزیلی ها گشود و پیروزی 1-4 برزیل و قهرمانی دوباره این تیم را به همراه آورد.

بعداً در دهه 1970، پله با تیم “نیویورک کاسموس” در لیگ فوتبال آمریکای شمالی قرارداد امضا کرد. پله در نهایت به عنوان تنها بازیکن فوتبال با 1000 گل در کارنامه اش در فوتبال حرفه ای بازنشسته شد. پله اولین فوق ستاره تجاری فوتبال غیرتجاری بود.

نام

ادسون ارانتس دو ناسیمنتو

شماره

10

تولد

23 اکتبر سال 1940 در “ترس کوراکوئس” برزیل

ملیت

برزیلی

قد

172 سانتی متر

وزن

67 کیلوگرم

موقعیت خانوادگی

یک پسر دروازه بان دارد

پا

راست

تیم ها

سانتوس (برزیل)، نیویورک کاسموس (آمریکا)

شهرت

پله، سلطان

مهارت ها

دریبل، تمام کنندگی

منبع: http://www.expertfootball.com/players/pele

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top