میدان مغناطیسی

مقدمه ای درباره آهن ربای الکتریکی  –  آهن ربای معمولی  –  آهن ربای الکتریکی  –  میدان مغناطیسی  –  سیم پیچ  –  چند آزمایش

بخشی که درباره میدان مغناطیسی است ممکن است برای شما حیرت انگیز باشد. میدان مغناطیسی مشخصاً در همه سیم هایی که برق را عبور می دهند به وجود می آید. شما می توانید این موضوع را با آزمایش زیر به خودتان ثابت کنید:

-شما به یک باتری ساده نیاز دارید.

-یک تکه سیم (اگر هیچ سیمی در خانه ندارید،‌ یک ماسوره از سیم باریک مسی عایق دار از فروشگاه لوازم الکتریکی یا سخت افزاری بخرید. سیم تلفن یک چهار رشته ای کامل است. غلاف یا پوشش پلاستیکی خارجی آن را ببرید و به این ترتیب چهار سیم کامل پیدا می کنید.

-قطب نما

یک آهن ربا را روی میز بگذارید. سیمی نزدیک آن قرار دهید. سیم را بین انتهاهای مثبت و منفی باتری قرار دهید و برای چند ثانیه آنها را به هم متصل کنید. چیزی که مشاهده می کنید این است که سوزن قطب نما نوسان پیدا می کند. خود قطب نما هم به سوی قطب شمال زمین نشانه می رود. موقعی که شما سیم را به باتری متصل می کنید،‌ سوزن قطب نما تاب می خورد. چون که سوزن خودش یک آهن ربای کوچک با یک انتهای شمال و جنوب است و سوزن با وجود کوچک بودن به میدان های مغناطیسی کوچک حساس است. بنابراین قطب نما از میدان مغناطیسی ای که در سیم به وسیله جریان الکترون ها ایجاد می شود تأثیر می گیرد.

منبع: http://science.howstuffworks.com/electromagnet3.htm

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top