نواختن موزیک با لیوان های آبخوری شیشه ای

موزیک

موزیک

چیزهایی که لازم دارید

-پنج لیوان شیشه ای آب خوری یا بطری های شیشه ای

-آب

-یک چیز چوبی مثل یک مداد

روش کار

1-لیوان ها را نزدیک همدیگر بگذارید و آنها را با مقادیر مختلفی از آب پر کنید. اولی فقط باید مقدار خیلی کمی آب داشته باشد و آخری باید تقریباً پر باشد. آنهایی که بین این دو لیوان هستند باید به ترتیب میزان آبشان افزایش یابد تا به آخری که پر است برسد.

2-با وسیله چوبیتان به لیوانی که از همه کمتر آب دارد ضربه بزنید و ببینید که چه صدایی می دهد. سپس به لیوانی که از همه بیشتر آب دارد ضربه بزنید و ببینید که کدام یک صدای بلندتری تولید می کنند؟

3-به لیوان های دیگر ضربه بزنید و ببینید که هر کدام چه صدایی تولید می کنند. می بینید که با ضربه زدن به این لیوان ها می توانید آهنگی تولید کنید.

اتفاقی که می افتد

موقعی که با مداد به لیوان ها ضربه می زنید، می بینید که هر کدام از لیوان هایی که شما دارید آهنگ صدای متفاوتی نسبت به دیگران دارد. لیوانی که از همه بیشتر آب دارد کمترین صدا را ایجاد می کند، در حالی که لیوانی که کمترین میزان آب را دارد بلندترین صدا را دارد. موقعی که شما به لیوان ها ضربه می زنید ارتعاشات کوچکی ایجاد می شود. همین ارتعاشات امواج صدایی را به وجود می آورد که در میان آب حرکت می کنند. آب بیشتر معنیش این است که ارتعاشات آهسته تر حرکت می کنند و آهنگ صدا عمیق تر است.
 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top