هشت پا

اختاپوس

اختاپوس

کلمه اختاپوس معنی هشت پا می دهد. اختاپوس ها حیواناتی گوشه گیر با هشت بازو هستند. آنها در کف اقیانوس زندگی می کنند. بیش از 100 گونه مختلف از اختاپوس ها وجود دارند. اختاپوس غول پیکر (Giant octopus)  بزرگ ترین اختاپوس است. طول بدن این جانور نرم تن بسیار عظیم, از نوک یک بازو تا نوک بازوی دیگرش 23 پا یا هفت متر است و وزنش بیش از 400 پوند یا 182 کیلوگرم است. کوچکترین اختاپوس, اختاپوس کالیفرنیایی است که فقط 3.8 اینچ یا یک سانتی متر طول دارد.

ساختمان بدن: اختاپوس بدنی نرم و هشت بازو دارد. هر بازو دو ردیف بادکش برای مک زدن دارد. اگر اختاپوس یک بازویش را از دست بدهد, در نهایت دوباره برایش بازوی دیگری رشد می کند. اختاپوس خون آبی رنگ دارد. اختاپوس یک چشم در هر طرف سرش دارد و دید بسیار خوبی هم دارد. اختاپوس نمی تواند بشنود.

 

تغذیه: اختاپوس ها خرچنگ های کوچک و گوش ماهی ها, به علاوه بعضی از حلزون ها, ماهی ها, لاک پشت ها, سخت پوستان (مثل میگوها) و اختاپوس های دیگر را می خورند. آنها با بازوهایشان طعمه را می گیرند, سپس آن را به وسیله گزیدن با دهانه لوله سفت شان, فلج کردن شکار با یک سم عصبی می کشند و بعد طعمه را آرام فرو می دهند. اختاپوس ها اکثراً در شب شکار می کنند. فقط اختاپوس های حلقه-آبی سمی دارند که آن قدر قوی است که یک نفر را می کشد.

 

محفاظت: اختاپوس ها در غارها, فضاهای زیر سنگ ها, شکاف های روی کف دریا یا سوراخ هایی که زیر صخره های بزرگ حفر می کنند, زندگی می کنند. اختاپوس ها سنگ ها را کپه می کنند تا مقابل غارهای آنها سدی درست کند. غار از آنها در مقابل درندگان (مثل مارماهی ها) حفاظت می کند و مکانی را برای تخم گذاری فراهم می کند و مراقب آنهاست (یک اختاپوس مادر در طول یک تا دو ماه کامل چیزی نمی خورد و از تخم هایش مراقبت می کند). برای فرار از دست درندگان, اختاپوس ها می توانند جوهر سیاهی را به داخل آب فواره کنند, این به اختاپوس اجازه فرار می دهد. وسیله دفاعی دیگری که اختاپوس ها دارند, ایجاد تغییر در رنگ پوستشان است به نحوی که با زمینه مخلوط شود. اختاپوس با فوران آب به خارج از بدنش شنا می کند که به نوعی نیروی محرکه ای است که با فشار به بیرون کار می کند.

 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top