ویروس هپاتیت B چگونه عمل می کند؟

هپاتیت B

دکتر محمدرضا کریمی

مقالات مرتبط:

هپاتیت ویروسی چیست؟ – ویروس هپاتیت A چگونه عمل می کند؟ – ویروس هپاتیت B چگونه عمل می کند؟

ویروس هپاتیت B ویروس بسیار مقاومی است. به طوری که این ویروس در 20- درجه سانتی گراد مدت ها پایدار می ماند و در حرارت 37 درجه هم ساعت ها فعال باقی می ماند. ولی به وسیله جوشاندن به مدت 10 دقیقه و حرارت “اتوکلاو” و ترکیبات شیمیایی مانند “هیپوکلریت سدیم” و “فرمالدئید” غیرفعال می شود.

هپاتیت B

واکسیناسیون بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری هپاتیت B

کاملاً به اثبات رسیده که راه انتقال ویروس هپاتیت B به بدن از راه تزریق است. استفاده از سوزن و سرنگ آلوده، تزریق خون و فراورده های آلوده آن و وسایل دندانپزشکی و جراحی که به طور کامل استریل نشده اند باعث انتشار عفونت و ورود ویروس به بدن افراد سالم می شوند.

معتادان به مواد مخدر و افرادی که با سوزن های غیراستریل اقدام به تزریق مواد و خالکوبی می کنند سبب انتقال بیماری می شوند. البته راه های دیگری هم غیر از راه انتقال با تزریق وجود دارد که از آن جمله می توان به انتقال از مادر به جنین و انتقال مدفوعی-دهانی و مقاربتی اشاره کرد.

ویروس بعد از این که به بدن وارد می شود، یک تکثیر در محلی در خارج از کبد دارد که محل آن دقیقاً مشخص نیست. سپس به کبد وارد می شود و تکثیر پیدا می کند که این تکثیر منجر به اختلال در اعمال آنزیماتیک کبد می شود.

در جریان عفونت با ویروس هپاتیت B، ممکن است عفونت بدون علامت باشد و یا به صورت هپاتیت مزمن و گاهی با ایجاد سرطان کبدی بروز کند.

شناسایی افراد بیمار و استفاده نکردن از خون آنها در انتقال خون و یا استریل کردن وسایل جراحی و دندانپزشکی، سوزن و سرنگ تزریقات قبل از استفاده می تواند سبب کاهش انتقال هپاتیت B شود. هپاتیت B همراه با آنتی ژن دلتا بسیار شدیدتر از هپاتیت B بدون عامل دلتا است و مرگ و میری حدود دو تا 20 درصد دارد. بهترین و مؤثرترین روش برای پیشگیری از هپاتیت B ایجاد ایمنی فعال به وسیله واکسیناسیون است.

با توجه به راه اصلی ورود این ویروس به بدن که از راه تزریق و به وسیله خون و فراورده های خونی آلوده، سوزن، سرنگ و وسایل پزشکی غیر استریل صورت می گیرد، این بیماری بیشتر در افرادی که دریافت خون و تزریقات داشته اند و یا کارکنان بیمارستان (آزمایشگاه، اتاق عمل، بخش دیالیز) پزشکان و دندانپزشکان دیده می شود.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top