چاقی و لاغری

چاقی

حمیده احمدیان راد

چاقی

چاقی و لاغری تنها موضوعی جذاب برای عده بخصوصی نیست. در همه کشورها به تناسب میان وزن و قد اهمیت زیادی داده می شود. چراکه لاغری مفرط و یا در مقابل آن چاقی هزینه های بهداشتی و درمانی زیادی را به دولت ها تحمیل می کند و از توانایی نیروی کار می کاهد. به خاطر همین است که وقتی چاقی یکی از معضلات مهم بهداشتی کشورمان برشمرده می شود، باید هشدارها را جدی بگیریم. گفته می شود که مصرف غذاهای پرانرژی ای که حاوی مقادیر زیاد چربی و مواد قندی است و کم تحرکی باعث افزایش وزن شمار زیادی از مردم شده است.

سبک تغذیه ای که در عصر جدید به چاقی عده زیادی از مردم جهان انجامیده، چیزی است که سبک تغذیه ای آمریکایی در آن نقش بزرگی ایفا کرده. غذاهای پرانرژی ای که حاوی مقادیر زیادی چربی و مواد قندی هستند، و به شکل غذاهای فست فودی و نوشابه های گازدار عرضه می شوند، بخشی از این سبک تغذیه هستند. اخیراً حتی فرانسوی ها هم که به شدت به نوع غذاها و تغذیه خود می بالند نسبت به گسترش سبک تغذیه ای آمریکایی هشدار داده اند. فرانسوی ها همیشه می کوشند غذاها را به گونه ای درست کنند که ارزش غذاییشان را حفظ کنند. آنها مواد غذایی را زیاد نمی پزند و نسبت به تهیه مواد غذایی تازه بسیار حساسند. همچنین می کوشند که نه تنها در طول روز بلکه در یک وعده غذایی هم از همه نوع مواد غذایی لازم برای بدن استفاده کنند. این نحوه تغذیه موجب می شود که افراد به پرخوری روی نیاورند. چراکه همه مواد مورد نیاز بدن را در طول روز دریافت می کنند. بنابراین هنگامی که فرانسوی ها شروع می کنند به این که سبک تغذیه خود را تغییر دهند، نگرانی به دولت راه می یابد و تبلیغات برای جلوگیری از این روند آغاز می شود.

در غذاهای سنتی ایرانی هم به ترکیب مناسب مواد غذایی مختلف اهمیت زیادی داده می شود. چنان که حتی در فرهنگ تغذیه ای ایرانی توصیه می شود که کدام ماده غذایی با چه نوع ماده غذایی دیگری ترکیب شود که هم تأثیر مثبت بیشتری داشته باشد و هم جلوی بسیاری از بیماری ها را بگیرد و یا آلودگی مواد غذایی را از بین ببرد. اما متأسفانه بسیاری از ما به سرعت در حال فراموش کردن این توصیه های غذایی هستیم و آن چیزی که اهمیت بیشتری می یابد سیر شدن است و آن چیزی که اهمیتش را به سرعت از دست می دهد ارزش و فواید مواد غذایی مختلف برای بدن است. برای کسب اطلاع درباره این که چه رژیم غذایی ای متعادل است، اینجا را کلیک کنید.

چاقی و رژیم های غذایی سخت

وقتی سبک تغذیه درست نباشد و همه مواد مورد نیاز به بدن نرسد، عده ای به پرخوری روی می آورند و چاق می شوند و عده ای هم برای جلوگیری از چاقی به رژیم های سخت غذایی روی می آورند. لاغر شدن با رژیم، گاهی مشکلات زیادی را به ویژه در میان نوجوانان به وجود می آورد. چراکه آنها بعضی از وعده های غذایی از جمله صبحانه را حذف می کنند که این کار از توانایی های افراد به ویژه توانایی های ذهنی و بهره هوشی می کاهد و حتی مشکلات جسمی نیز به دنبال می آورد. تحقیقات در آمریکا نشان داده دختران بیشتر از پسران وعده های غذایی را حذف می کنند.

یک متخصص زنان و زایمان می گوید: “دختران جوانی به من مراجعه می کنند که بر اثر رژیم های سخت غذایی دچار مشکلات زیادی شده اند. واقعیت این است که رژیم های سخت غذایی در دختران نوجوان و جوان مانع از به وجود آمدن مادرانی سالم می شود و حتی گاهی تولید مثل و باروری و یا زایمان آنها را با مشکل مواجه می کند. بنابراین دختران جوان بهتر است به جای گرفتن رژیم های سخت سعی کنند خوب و درست تغذیه کنند و به مقدار کافی تحرک داشته باشند تا هم چاق نشوند و هم دچار عوارض ناشی از رژیم های سخت نشوند”.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top