چند آزمایش

مقدمه ای درباره آهن ربای الکتریکی  –  آهن ربای معمولی  –  آهن ربای الکتریکی  –  میدان مغناطیسی  –  سیم پیچ  –  چند آزمایش

نیروی آهن ربایی سیمی که دور یک میخ پیچیده شده چه قدر است؟ اگر ده بار پیچیده شود چطور است؟ اگر 100 بار پیچیده شود چطور؟ آزمایش را با تعداد مختلف دورها امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. یک راه برای اندازه گیری و مقایسه قدرت آهن ربایی این است که ببینیم چه تعداد پونز را می تواند بردارد.

ولتاژ بر قدرت یک آهن ربای الکتریکی چه اثری می گذارد؟

اگر شما دو باتری را در یک ردیف به هم قلاب کنید که با هم سه ولت شوند،‌ چه نیروی آهن ربایی ای ایجاد می کند؟ (خواهش می کنیم که سعی نکنید با بیش از شش ولت آزمایش را انجام دهید و لطفاً هیچ چیز دیگری به جز باتری های چراغ قوه را مورد استفاده قرار ندهید. لطفاً از جریان الکتریکی خانه که از دیوار خانه تان می آید، استفاده نکنید. چون که می تواند شما را بکشد. لطفاً از باتری ماشین استفاده نکنید. چون جریان برق آن هم می تواند شما را بکشد).

تفاوت بین یک هسته آهنی و یک هسته آلومینیومی برای آهن ربا چیست؟

برای مثال مقداری فویل آلومینیومی را محکم بپیچانید و بغلتانید و‌ از آن به جای میخ به عنوان هسته برای آهن ربایتان استفاده کنید. چه اتفاقی می افتد؟ اگر شما از یک هسته پلاستیکی استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟ وضعیت سُلِنوئید چگونه است؟ سُلِنوئید شکل دیگری از آهن ربای الکتریکی است. سولئونید یک لوله الکترومغناطیسی است که معمولاً برای حرکت دادن یک تکه فلز به طور طولی مورد استفاده قرار می گیرد. یک نی نوشیدن پیدا کنید (یا یک گیره کاغذ که صافش کرده اید) که به راحتی داخل لوله بلغزانید. سیم را 100 دور دور لوله بچرخانید.

 میخ یا گیره کاغذ را در یک انتهای سیم پیچ بگذارید و سپس سیم پیچ را به باتری متصل کنید. توجه کنید که میخ چگونه حرکت می کند. سُلِنوئیدها در هر نوع مکانی مورد استفاده قرار می گیرند. مخصوصاً‌ در قفل ها. اگر ماشین شما قفل های برقی دارد، ممکن است با استفاده از یک سُلِنوئید کار کند. کار دیگری که با سُلِنوئید می توانیم انجام دهیم این است که میخ را با یک آهن ربای دایمی استوانه ای باریک جایگزین کنیم. سپس شما می توانید آهن ربا را به داخل و خارج با تغییر مسیر میدان مغناطیسی در سُلِنوئید حرکت دهید (لطفاً مراقب باشید که اگر سعی کنید که یک آهن ربا را در سُلِنوئیدتان جایگزین کنید،‌ ممکن است آهن ربا پرتاب شود).

چگونه می فهمیم که واقعاً یک میدان مغناطیسی وجود دارد یا نه؟ شما می توانید به براده های آهن در یک میدان مغناطیسی نگاه کنید. مقداری براده آهن بخرید و یا با استفاده از یک آهن ربا که در شن های یک زمین بازی بچه ها یا لب دریا می کشید خوتان براده آهن بدست آورید. براده ها را روی یک صفحه کاغذ قرار دهید. کاغذ را روی آهن ربا قرار داده و به آرامی به آن ضربه بزنید. براده ها در یک راستا قرار خواهند گرفت، در راستای میدان مغناطیسی.‌ بدین ترتیب شما شکل میدان مغناطیسی که آهن ربایتان ایجاد کرده است را می توانید ببینید.

منبع: http://science.howstuffworks.com/electromagnet5.htm

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top