کدام والدین بهترین شیوه فرزندداری را دارند

خانواده

خانوادهشیوه فرزندداری والدین مقتدر بهترین شیوه تربیت فرزندان شمرده می شود. والدین مقتدر به رابطه نزدیک با کودکانشان باور دارند و در عین حال به حفظ سطح بالا و قابل قبولی از انتظارات و قواعد و دستورالعمل ها اعتقاد دارند. در حالی که انجام این کار مشکل است اما این شیوه فرزندداری سالم ترین و متعادل ترین سبک برای پرورش کودکان است.

والدین مقتدر مشی رفتاری کاملاً روشن و عادلانه ای درقبال فرزندانشان دارند. این خط مشی با توجه به شرایط خاص، سبک و تغییرات شخصیتی ای که ممکن است در کودک به وجود بیاید و متناسب با سن او قابل انعطاف است. به عبارت دیگر این قبیل والدین شفاف و استوارند، اما منجمد و سخت نیستند. پدر و مادر مقتدر شنونده خوبی هستند، احترام می گذارند و ارتباطشان با بچه شان دو طرفه است. این قبیل والدین حتی ممکن است مشوق فرزندانشان برای بحث کردن پیش از اتخاذ تصمیم نهایی در مورد یک موضوع داغ باشند.

قوانین دلبخواهی هیچ جایی در خانواده مقتدر ندارد. اما در این خانواده، پدر و مادر همیشه حرف آخر را می زنند. به عنوان مثال پدر و مادر مقتدر کودک را هدایت می کنند و باور دارند که نقش الگو را برای فرزندانش دارند. اما درعین حال اذعان دارند که هیچ کس کامل نیست، دست کم درباره خودشان یا بچه هایشان چنین فکر می کنند و هنگامی که شرایط اقتضا می کند آشکارا عذر خواهی می کنند.

پدر و مادر مقتدر و بچه هایشان روابط گرم، دوستانه و با احترام متقابل برقرار می کنند. حتی زمانی که اختلاف نظر وجود دارد، آنها شیوه ای محترمانه در پیش می گیرند. کودک در یک خانواده مقتدر می داند که حتی زمانی که پدر و مادر از دست او ناراحتند باز هم به او عشق می ورزند.

پدر و مادر مقتدر حس رو به رشد استقلال در کودک را با افزایش آرام آزادی های مجاز و بر اساس بلوغ آنها، مسئولیت پذیری و اعتماد به آنها تشویق می کنند. هدف پدر و مادر مقتدر این است که کودکان را برای یک زندگی کاملاً مستقل در بزرگسالی آماده کنند.

درنتیجه وجود عشق و احترام متقابل در یک خانواده مقتدر، شمار درگیری ها بسیار ناچیز خواهد بود و مجازات ها نادر خواهند شد. زمانی که لازم باشد مجازات هم درکار خواهد بود که نتیجه طبیعی و منطقی یک عمل است.

http://parenting.families.com/blog/authoritative-parenting-an-overview

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top