یک آهن ربای معمولی

مقدمه ای درباره آهن ربای الکتریکی  –  آهن ربای معمولی  –  آهن ربای الکتریکی  –  میدان مغناطیسی  –  سیم پیچ  –  چند آزمایش

قبل از شروع بحث درباره آهن ربای الکتریکی بیایید درباره آهن رباهای دایمی عادی مثل آنهایی که روی در یخچال ها می چسبانید و یا آهن رباهایی که وقتی بچه بودید با آنها بازی می کردید صحبت کنیم. شما احتمالاً می دانید که همه آهن رباها دو انتها دارند که معمولاً‌ شمال و جنوب نامیده می شوند. حتماً‌ این را هم می دانید که آهن رباها چیزهای ساخته شده از فولاد یا آهن را جذب می کنند. همچنین احتمالاً قوانین اساسی درباره آهن رباها را می دانید که عبارتند از این که: “قطب های مخالف همدیگر را جذب می کنند و قطب های موافق یکدیگر را دفع می کنند”.

بنابراین اگر شما دو آهن ربا که انتهایشان شمال و جنوب نامیده می شود داشته باشید، ‌انتهای شمالی یک آهن ربا انتهای جنوبی دیگری را جذب می کند و از طرف دیگر انتهای شمالی یک آهن ربا انتهای شمالی دیگری را دفع می کند (به طور مشابه، قطب جنوب یکی قطب جنوب دیگری را دفع می کند). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آهن رباهای دایمی اینجا را کلیک کنید.

یک آهن ربای الکتریکی هم همین طور است. با این تفاوت که موقتی است. یعنی میدان آهن ربایی تنها وقتی وجود دارد که جریان الکتریکی وجود دارد.

منبع: http://science.howstuffworks.com/electromagnet1.htm

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top