امپراتوری پارت ها

ملکه میوسا

امپراطوری سوم ایرانی: امپراطوری پارت (248 قبل از میلاد تا 224 بعد از میلاد)

پارتی ها به وسیله خاندان اشکانی رهبری شدند. خاندانی که دوباره ایران را متحد کرد و بعد از شکست دادن امپراطوری سلوکی یونانی بر فلات ایران حکومت کرد.

ملکه میوسا

نیم تنه ای از از ملکه میوسا (Musa) همسر فراتس (Phraates) چهارم پادشاه پارتی در موزه ملی ایران

 

این خاندان دومین خاندان بومی ایران باستان بود. پارتی ها دشمن بزرگ امپراطوری روم بودند و گسترش آن به فراتر از (آناتولی مرکزی) را محدود کردند. ارتش های پارتی از دو نوع جنگجو  بهره می بردند. آنها که مسلح به تسلیحات سنگین بودند و و آنها که از سلاح سبک بهره می بردند و تیراندازان سوار با توان تحرک بالا بودند. برای رومی ها که به پیاده نظام مسلح به سلاح سنگین وابسته بودند خیلی سخت بود تا پارتی ها را شکست دهند. چراکه هر دو نوع جنگجوی پارتی خیلی سریع تر و باتحرک تر از سربازان پیاده روم بودند. از طرف دیگر پارتی ها مشکل می توانستند مناطقی که بر سر آن نبرد می کردند را اشغال کنند چراکه در بسیج جنگجویان بی تجربه بودند. با وجود  این ضعف ها نه پارتی ها و نه رومی ها نمی توانستند به طور کامل سرزمین های دیگری را به خاک خود ضمیمه کنند.

 

سکه فراتس چهارم، پادشاه پارتی

 

سکه فراتس چهارم (تقریباً 38 پیش از میلاد)

 

امپراتوری پارت ها 5 قرن دوام آورد و سرانجام به وسیله یکی از اقوام رعیت خود که همان پارس ها بودند و امپراتوری ساسانی را تشکیل دادند منقرض شد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top