روز بین المللی نوروز

حاجی فیروز

 مطالب مرتبط با نوروز: روز بین المللی نوروز – درباره حاجی فیروز سرگذشت نوروز و تقویم ایرانی – چگونگی برگزاری نوروز در گذشته و اکنون –  جشن مشترک در کشورهای حوزه نوروز

محمدرضا کریمی

حاجی فیروز

سازمان ملل متحد در شصت و چهارمین نشست عمومی خود (23 فوریه 2010)، روز بین المللی نوروز (Nowruz) را یک فستیوال (عید) بهاری با منشأ پارسی شناخت.

با توجه به مصوبه نشست عمومی سازمان ملل، نوروز (به معنای روز نو) در 21مارس به وسیله 300 میلیون نفر در نقاط مختلف جهان به عنوان شروع سال نو جشن گرفته می شود. بیش از 3000 سال است که این روز در بالکان، حوزه دریای سیاه، قفقاز، آسیای مرکزی، خاورمیانه و دیگر مناطق جشن گرفته می شود.

بنا بر این مصوبه از کشورهای عضو دعوت می شود که این عید را جشن بگیرند و تاریخچه و سنت های آن را با این دید اشاعه دانش در میان جامعه بین الملل بررسی کنند و برای آن سالانه بزرگداشتی ترتیب دهند.

پیش از این در 30 سپتامبر 2009 نوروز به وسیله سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (UNESCO) در فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشری درآمده بود و به سازگاری آن با طبیعت، ارتباط جدانشدنی ای که میان انسان و چرخه های طبیعی ایجاد می کند و نگرش مشتاقانه و مسئولانه اش نسبت به منابع طبیعی اشاره شده بود.

منبع: دپارتمان اطلاعات عمومی.بخش اخبار و رسانه

http://www.un.org

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top