شیمی چیست؟

شیمی علم ماده است. دانشمندان درباره مواد شیمیایی، خواص آنها و واکنش هایشان مطالعه می کنند.

بیوشیمی هم شیمی موجودات زنده است.

ماده شیمیایی چیست؟
مواد شیمیایی پایه مواد هستند. عناصری مثل هیدروژن و اکسیژن ماده شیمیایی هستند. ترکیبات مختلف (مانند آب) وجود دارند که موقعی که اتم های عناصر مختلف به هم می پیوندند ساخته می شوند. بدن، غذا و لباس هایی که ما می پوشیم همه از مواد شیمیایی ساخته شده اند.

خواص شیمیایی چیست؟
خواص یک ماده شیمیایی آن چه که این ماده با مواد شیمیایی دیگر انجام می دهد را توصیف می کند. برای مثال  اکسیژن باعث می شود آهن زنگ بزند یا اکسید شود، بنابراین اکسیژن یک عامل اکسید کننده است.

چرا برخی از مواد شیمیایی خطرناکند؟
بدن های ما دارای ده ها هزار ماده شیمیایی است که ترکیب می شوند و واکنش نشان می دهند تا به ما انرژی دهند و ما را زنده نگه دارند. مواد شیمیایی سمی با این واکنش ها تداخل دارند. برخی از مواد شیمیایی هم خورنده هستند – آنها مواد جامد مثل فلزات را می خورند.

واکنش قوی
داروسازان با انجام آزمایشات می فهمند وقتی مواد شیمیایی به روش های مختلف مخلوط می شوند چگونه واکنش نشان می دهند. برخی از مواد شیمیایی به شدت واکنش نشان می دهند، حباب می شوند، سوزش ایجاد می کنند و یا حتی منفجر می شوند. سایر مواد شیمیایی به هیچ وجه واکنش نشان نمی دهند.

واکنش های شیمیایی
یک واکنش شیمیایی وقتی رخ می دهد که دو ماده شیمیایی یا بیشتر ترکیب می شوند تا ترکیبات شیمیایی جدیدی بسازند. بسیاری از واکنش ها گرما آزاد می کنند -برای مثال، سوزش.

اسیدها و بازها چه هستند؟
اسیدها موادی شیمیایی هستند که با فلزات واکنش نشان می دهند. اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک، اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک، بسیار خورنده هستند. باز یک ماده شیمیایی است که یک اسید را خنثی می کند. وقتی اسیدها و بازها واکنش نشان می دهند، موادی شیمیایی به نام نمک را تشکیل می دهند. قلیایی ها بازهایی هستند که محلول در آبند.

مقیاس pH
مقیاس pH برای اندازه گیری اسیدیته است. اسیدهای خیلی قوی pH 1 دارند، مواد شیمیایی خنثی pH 7 دارند و بازهای قوی یا قلیایی ها pH 14 دارند.
pH 14: سود سوزآور (پاک کننده اجاق گاز)، سود سوزآور با چربی و گریس واکنش نشان می دهد و پوست و گوشت را از بین می برد.
pH 11: شیر منیزیت، از این قلیایی برای معالجه سوء هاضمه استفاده می شود -اسید را در معده شما خنثی می کند.
pH 9: صابون مایع، همه محصولات پاک کنند باز هستند. مثل بیشتر بازها، صابون احساس لغزندگی می دهد.
pH 7.5: خون، تزریق پزشکی آن حاوی موادی شیمیایی به نام بافر است برای مطابقت با pH خون. 
pH 7-6: آب خالص، آب خالص خنثی است -نه اسید است و نه باز.
pH 4: پرتقال، پرتقال ها به شکل ملایمی اسیدی هستند، به همین دلیل است که طعم آنها کمی تیز است.
pH 3: سرکه، اسید در سرکه باکتری ها را می  کشد، بنابراین در ترشی مورد استفاده قرار می گیرد برای حفظ و نگهداری غذا.
pH 2: آب لیمو، لیموها ترش مزه هستند چراکه حاوی اسید سیتریک هستند. اسید در لاتین معنی ترش می دهد.
pH 1: اسید هیدروکلریک، یک اسید قوی و خورنده است. طی واکنشی قوی بیشتر فلزات را می خورد.

بیوشیمی
بیوشیمی مولکول ها را در موجودات زنده از جمله گیاهان، جانوران و بدن انسان مطالعه می کند. این مولکول ها همگی ترکیبات عنصر کربن هستند.

چرا حیات بر پایه کربن است؟
اتمهای کربن می توانند از راه های بسیار بسیار شامل حلقه ها و زنجیره هایی با هر درازایی به یکدیگر (و به سایر عناصر) متصل شوند. این تنوع عظیم به این معنی است که کربن بلوک ساختمانی اصلی کاملی برای مولکول های پیچیده حیات است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top