ماده، حالت ها و انواع تغییرات آن

ماده

ماده
ماده
هر آن چه اطراف ما است ماده است. اتم ها و مولکول ها همه از ماده تشکیل شده اند. ماده هر چیزی است که دارای جرم است و فضایی را اشغال می کند. ماده گاهی اوقات به نور و تابش الکترومغناطیسی مربوط است.

با این که ماده را می توان در سراسر جهان یافت، اما تنها چند شکل آن بر روی زمین پیدا می شود. هر یک از این حالت ها گاهی فازهای ماده نامیده می شوند. اغلب درباره تنها پنج حالت ماده صحبت می شود. حالت های زیادی از ماده در محیط های بی نهایت (افراطی) مانند خورشید وجود دارند. احتمالاً دانشمندان با انجام کشفیات بیشتر در جهان حالت های بیشتری را نیز کشف می کنند.

پنج حالت ماده

شما احتمالاً درباره جامدات، مایعات، گازها، پلاسما و یک حالت به نام چگال بوز-اینشتین (BEC) چیزهایی شنیده اید. دانشمندان مدت های مدیدی است درباره جامدات، مایعات و گازها اطلاعات دارند. اما پلاسما ایده جدیدی بود که به وسیله ویلیام کروکس در سال 1879 ارایه شد. همچنین دانشمندانی که در زمینه ماده چگال بوز-اینشتین تحقیق می کردند، جایزه نوبل را برای کارشان در سال 1995 دریافت کردند.

چه چیزی حالت ماده را به وجود می آورد؟ حالت ماده نتیجه حالت فیزیکی مولکول ها و اتم ها است. به جامدات فکر کنید. آنها اغلب سخت و شکننده اند. مایعات سیال و روانند، می توانند کمی به اطراف حرکت کنند و به شکل ظرف درآیند. گازها همیشه در اطراف شما هستند. مولکول های گاز در مقایسه با مولکول های موجود در یک مایع خیلی از هم جدا هستند. اگر گازی بوی زیادی داشته باشد، قبل از این که بتوانید آن را مشاهده کنید قادرید بویش را حس کنید. اما چگال بوز-اینشتین مربوط به اتم هایی است که حتی نزدیک تر به هم و کم انرژی تر از اتم های یک جامدند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top