ماده چیست؟

هر چیزی که بتوانیم در دست نگه داریم، مزه یا بو کنیم از ماده ساخته شده است. همچنین ماده همه چیزهایی که ما می توانیم بینیم، از جمله لباس، آب، غذا، گیاهان و جانوران را تشکیل داده. ماده حتی برخی از چیزهایی که ما نمی توانیم ببینیم مانند هوا یا بوی عطر را هم تشکیل می دهد. شما می توانید نوع ماده را به وسیله خواص ماده مثل رنگ یا این که چه قدر سخت است توضیح دهید. ماده از ذراتی تشکیل شده که به قدری ریزند که تنها قوی ترین میکروسکوپ ها می توانند آنها را ببینند.

ماده را می توان به دو گروه تقسیم کرد: ماده غیر زنده و ماده زنده. ماده غیر زنده خودش حرکت، رشد یا تولیدمثل نمی کند. به عنوان مثال سنگ هایی که زمین را تشکیل می دهند، نمونه هایی از ماده غیر زنده هستند. همه موجودات زنده، از جمله جانوران و گیاهان ماده زنده هستند

غیر ماده
همه چیزها از ماده ساخته نشده اند. نمونه غیر ماده ها نور مشعل، گرمای ناشی از آتش و صدای آژیر پلیس است. شما نمی توانید غیر ماده را در دست نگه دارید یا مزه یا بو کنید. آنها انواعی از ماده نیستند، اما اشکالی از انرژی هستند. هر چیزی که وجود دارد را می توان یا به صورت یک نوع ماده و یا یک شکل از انرژی طبقه بندی کرد.

خواص ماده
انواع مختلف مواد خواص مختلفی دارند که آنها را برای مشاغل گوناگون مفید می کند. به عنوان مثال لوله شلنگ پلاستیکی انعطاف پذیر است، به طوری که می توان آن را در هر مسیری جهت گیری کرد. سپر پلاستیکی (مثل نایلون پلی اتیلن) شفاف است، به طوری که پوشنده لباس می تواند از میان آن جلویش را ببیند. لباس آتش نشانی زرق و برق دار است، بنابراین می تواند گرما و نور را منعکس کند. انعطاف پذیری، شفافیت، و درخشانی، سه نمونه از خواص مواد است.

رنگ یک خاصیت بسیار آشکار ماده است. ماده می تواند رنگ روشن، کدر یا شفاف داشته باشد. شیشه مثالی از یک ماده شفاف است. جانوران از رنگ برای جذب جنس مخالف به سوی خود استفاده می کنند

چگالی مقدار ماده ای است که در داخل یک فضا قرار دارد. برای مثال، سرب بسیار متراکم است. یک مکعب کوچک از سرب حاوی مقدار زیادی ماده در یک فضای کوچک است، به طوری که سنگینی آن احساس می شود. آرد متراکم نیست. به این ترتیب برای ایجاد تعادل در یک ترازو تنها دو وزنه سربی کوچک در مقایسه با توده بسیار بزرگ تری از آرد مورد نیاز است

ذرات
تمام مواد از ذرات فوق العاده ریزی به نام اتم ها تشکیل شده اند. اتم ها به قدری کوچکند که آنها را نمی توانیم با چشمانمان ببینیم، اما دانشمندان تلاش کرده اند بفهمند آنها چقدر کوچکند. انواع بسیار زیادی از اتم ها وجود دارند. دانه های شن از دو نوع اتم تشکیل شده اند: اکسیژن و سیلیکون. انسان ها از حدود 28 نوع مختلف از اتم ساخته شده اند.

خواص مواد به انواع اتمی که مواد از آنها تشکیل شده اند بستگی دارد.

ذرات شن
اگر در زیر میکروسکوپ به دانه های شن و ماسه نگاه کنیم، می بینیم که آنها دارای اشکال و اندازه های مختلفی هستند. هر دانه شامل میلیون ها اتم است که به قدری کوچکند که باید با میکروسکوپ دیده شوند. یک دانه شن که ابعادی به اندازه یک نقطه در پایان یک جمله داشته باشد، می تواند حاوی حدود 10 میلیون میلیون میلیون اتم باشد.

اتم
ما واقعاً نمی توانیم اتم ها را با میکروسکوپ ببینیم. بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم مجسم کردن آنها است که این کار را می توان با تاباندن نور قوی بر ذرات انجام داد. یک رایانه پرتوهای نور را به یک تصویر ترجمه می کند.

زندگی نامه دموکریتوس یونانی 460-370 پیش از میلاد
دموکریتوس یکی از اولین فلاسفه (متفکران) است که عقیده داشت همه چیز از ذرات خیلی کوچکی تشکیل شده که دیده نمی شوند. او معتقد بود که این ذرات را نمی توان تخریب یا تقسیم کرد. دموکریتوس گفت که همه تغییرات جهان را می توان براساس شیوه ای که ذرات کنار هم قرار داده می شوند توضیح داد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top