10 اصل مهم در روانشناسی

روانشناسی

ترجمه: حمیده احمدیان راد

روانشناسی

وقتی مطالعه در زمینه روانشناسی را شروع می کنید، ممکن است در ابتدا به نظرتان برسد که این رشته موضوعات گسترده ای دارد اما فهم چند حقیقت پایه ای می تواند مطالعه روانشناسی را برایتان آسان تر کند. اگر این اصول را به خوبی درک کنید برای کشف عمق روانشناسی آماده تر می شوید. این اصول عبارتند از:

1- روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است

روانشناسی مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی است. واژه لاتین روانشناسیPsychology  است که از واژه یونانی psyche به معنى نفس، جان و روح و logia به معنی مطالعه آمده. روانشناسی از دل زیست شناسی و فلسفه بیرون آمده و ارتباط نزدیکی با دیگر حرفه ها از جمله جامعه شناسی، طب، زبان شناسی و مردم شناسی دارد.

2- روانشناسی روش های علمی را مور استفاده قرار می دهد

یکی از رایج ترین افسانه ها درباره روانشناسی این است که روانشناسی فقط «عقل سلیم» است. اما بر خلاف این عقیده، روانشناسی برای بررسی موضوعات و رسیدن به مرحله نتیجه گیری بر روش های علمی متکی است. از خلال استفاده از شیوه های تجربی است که پژوهشگران قادر به کشف روابط بین متغیرهاى مختلف می شوند. روانشناسان مجموعه ای از فنون را برای مطالعه رفتار و ذهن انسان مورد استفاده قرار می دهند، از جمله مشاهدات طبیعت گرایانه، آزمایش، مطالعات موردی و نظرسنجی.

3- روانشناسان دیدگاه هاى بسیار گوناگونی دارند

عناوین و موضوعات روانشناسی را می توان با استفاده از روش های مختلف و از زوایای متفاوت مشاهده کرد. به عنوان نمونه به موضوع خشونت توجه کنید. بعضی از روانشناسان ممکن است از این زاویه نگاه کنند که چگونه عوامل بیولوژیکی به خشونت کمک می کنند در حالی که سایر روانشناسان ممکن است به عواملی مانند فرهنگ، روابط خانوادگی، فشار اجتماعی و تأثیر متغیرهاى مربوط به موقعیت توجه کنند. برخی از دیدگاه های عمده در زمینه روانشناسی عبارتند از:

-دیدگاه بیولوژیکی

-دیدگاه شناختی

-دیدگاه رفتاری

-دیدگاه تکاملی

-دیدگاه انسان گرایانه

4- روانشناسی شاخه های وابسته زیادی دارد

روانشناسی شاخه های بسیار مختلفی دارد. دانشجویان در ابتدا اغلب با اصول و پایه های این شاخه های تخصصی آشنا می شوند اما بررسی بیشتر هر شاخه می تواند به این بستگی داشته باشد که فرد چه شاخه یا حوزه ای برای مطالعه انتخاب می کند. برخی از بزرگ ترین شاخه های روانشناسی عبارتند از: روانشناسی بالینی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی.

5-روانشناسی فقط برای درمان نیست

وقتی به یک روانشناس فکر می کنید احتمالاً درمانگری با دفتر یادداشت در نظرتان مجسم می شود که به سرعت ایده هایش را درباره تجربه های کودکی مراجعه کننده اش می نویسد. در عین حال که بی شک درمان بخش بزرگى از روانشناسی است، اما تنها کاری نیست که روانشناسان انجام می دهند. در واقع، بسیاری از روانشناسان در زمینه سلامت روان کار نمی کنند. روانشناسی حوزه های دیگری شامل آموزش، پژوهش و مشاوره را نیز دربر می گیرد. روانشناسان حیطه های کاری وسیعی دارند که شامل این موارد می شود:

-دانشگاه ها و دانشکده ها

-شرکت های خصوصی

-مدارس

-بیمارستان ها

-ادارات دولتی

6- روانشناسی همه موضوعات اطراف ما را در بر می گیرد

روانشناسی فقط یک موضوع دانشگاهی نیست که تنها در کلاس درس، آزمایشگاه های تحقیقاتی و ادارات بهداشت روانی وجود داشته باشد. ما ممکن است روزانه با اصول روانشناسی در اطرافمان مواجه شویم. آگهی های تلویزیونی و تبلیغات چاپی ای که هر روز می بینیم بر روانشناسی تکیه دارند. این تبلیغات سعی دارند پیام هایی در زمینه بازاریابی بدهند که تأثیر گذار باشد و مردم را ترغیب کند محصولاتی که تبلیغ شده را خریداری کنند. بسیاری از وب سایت هایی که ما به طور مرتب به آنها سر می زنیم هم براساس اصول روانشناسی بنا شده اند. آنها می دانند مردم چه می خوانند و چه اطلاعاتی را به صورت آنلاین جست وجو می کنند و چگونه آنها را درک و تفسیر می کنند.

7-روانشناسی هم درباره جهان واقعی پژوهش می کند و هم درباره مسایل نظری

وقتی مطالعه روانشناسی را شروع می کنید، ممکن است به نظرتان برسد که بعضی از نظریه ها و پژوهش هایی که درباره شان می آموزید به مشکلات زندگی واقعی پاسخ نمی دهند. دانستن این نکته ضروری است که روانشناسی هم کاربردی است و هم نظری. برخی از محققان کار خود را بر افزودن اطلاعات درباره ذهن و رفتار انسان به بدنه کلی علم متمرکز کرده اند (به عنوان تحقیقات پایه ای شناخته می شود)، در حالی که برخی دیگر از محققان به طور مستقیم بر حل مشکلات و پاسخ به مسایل روانشناسی در شرایط جهان واقعی تمرکز می کنند (به عنوان پژوهش های کاربردی شناخته می شود.)

8- روانشناسی طیف وسیعی از گزینه های حرفه ای را ارایه می دهد

اگر در این فکرید که در رشته روانشناسی تحصیل کنید حتماً از کشف این نکته که می توانید از میان شاخه های متعدد این رشته یکی را انتخاب کنید و زندگی حرفه ای خود را در یکی از آنها پی بگیرید خوشحال می شوید. گزینه های مختلف شغلی در حوزه روانشناسی به سطح تحصیل و تجربه کاری شما بستگی دارد، پس مهم است که درباره نحوه دریافت آموزش های لازم و گرفتن مدرک تحصیلی در حوزه تخصصی ای که انتخاب کرده اید تحقیق کنید. گزینه های زندگی حرفه ای پیش روی شما شامل گزینه های روانشناسی بالینی، روانشناسی قانونی، روانشناسی سلامت و روانشناسی صنعتی – سازمانی است.

9- روانشناسی هم رفتار غیر عادی و هم رفتار عادی را مورد مطالعه قرار می دهد

بسیاری از افراد وقتی صحبت از روانشناسی به میان می آید، بلافاصله فکرشان به سوی تشخیص و معالجه رفتار غیرعادی می رود. اما مهم است به خاطر داشته باشیم که روانشناسی رفتار عادی را هم مورد مطالعه قرار می دهد.

10- روان شناسى به دنبال توصیف، توضیح، پیش بینى، اصلاح و بهبود رفتارها است

4 هدف اصلی برای روانشناسی وجود دارد که عبارتند از:

-توصیف اندیشه و رفتار انسان

-توضیح این که چرا این رفتارها رخ می دهند

-پیش بینی این که چگونه، چرا و چه موقع این رفتارها دوباره در آینده رخ خواهند داد

-اصلاح و بهبود رفتارها برای بهتر کردن زندگی افراد و نیز جامعه به عنوان یک کل

چنان که می بینید روانشناسی موضوعی غنی و جذاب است که کاربردهایی عملی در بسیاری از حوزه های مختلف زندگی دارد. اگر می خواهید بیشتر درباره این که چرا مردم به گونه ای فکر و عمل می کنند بدانید، مطالعه روانشناسی راه خوبی برای به دست آوردن بینش وسیع تر درباره تجربه های انسانی است.

منبع: http://psychology.about.com/od/psychology101/tp/facts-about-psychology.htm

مطالب مرتبط:

آیا من سلامت روان دارم؟

عاقبت تماشای فیلم های خشن

پرخاشگران

چرا بعضی از نوجوانان پرخاشگر و خشن می شوند؟

برای تصحیح رفتار پرخاشگرانه چه باید کرد؟

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top