10 حقیقت جالب درباره گیاهان

گباه گوشتخوار

گباه گوشتخوارکاوش در جهان شگفت انگیز گیاهان با اطلاعات جالب و سرگرم کننده ای همراه است. در این مطلب اطلاعاتی جالب درباره درختان، گل ها، فتوسنتز و … بیان می شود.

•فسیل رزین درخت به عنوان کهربا شناخته می شود. کهربا گاهی حاوی مواد گیاهی و یا جانوران کوچکی است که در داخل آن به دام افتاده بودند.

•بعضی از گیاهان گوشت خوارند، آنها با خوردن حشرات و عنکبوت های کوچک، مواد مغذی به دست می آورند. مثال شناخته شده از این گیاهان ونوس مگس دام است.

بامبو گیاهی است که می تواند به سرعت رشد کند. بعضی از انواع بامبو می توانند در مدت تنها یک روز تقریباً یک متر (3.28) رشد کنند.

•طی فرآیندی به نام فتوسنتز، گیاهان با استفاده از انرژی نور خورشید، دی اکسید کربن را به مواد غذایی تبدیل می کنند.

•انسان ها حدود 2000 نوع مختلف از گیاهان را برای تهیه غذا مورد استفاده قرار می دهند.

پیاز ممکن است طعم غذا را خوب کند اما ریز ریز کردن آنها می تواند دردناک باشد. هنگامی که پیازها را می برید گازی آزاد می شود که موجب تحریک چشم هایتان می شود. اشکی که هنگام خرد کردن پیاز در چشم شما تولید می شود، روش بدنتان برای شست و شوی این گاز از چشم هایتان است.

•مواد گیاهی ای که در کف مناطق خیسی مانند مرداب ها یافت می شوند در نهایت ممکن است طی فرایندی به نام دگردیسی (متامورفوسیس) به زغال سنگ تبدیل شوند. (تغییر شکل پیدا می کنند).

•بیش از 200.000 گونه گیاه شناسایی شده و این فهرست مدام در حال افزایش است.

پیچک سمی محرکی پوستی به نام اوروشیول (urushiol) تولید می کند. لمس پیچک سمی باعث ایجاد واکنش آلرژیک، معمولاً به صورت بثورات خارش دار بر روی پوست می شود.

•کودها مواد شیمیایی ای هستند که به گیاهان اضافه می شوند تا به آنها کمک کنند رشد کنند. عناصر مهم کود شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. کودهای جانوری (فضولات حیوانی) هم به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع:

http://www.sciencekids.co.nz/sciencefacts/plants.html

مطالب مرتبط:

طبقه بندی گیاهان

گیاهان چگونه غذا می سازند؟

عنکبوتیان چگونه جانورانی هستند؟

حشرات چگونه هستند؟

گیاهان غیرعادی 

رنگدانه های مورد استفاده در فتوسنتز

گیاهان گوشت خوار

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top