اولین جمهوری با قانون اساسی کدام است؟

نقشه سن مارینو

نقشه سن مارینوسن مارینو (San marino) اولین جمهوری با قانون اساسی در جهان است و قدیمی ترین قانون اساسی نوشته شده جهان را دارد که تاکنون هم مؤثر باقی مانده و تاریخ نوشته شدن آن به سال 1600 برمی گردد.

محل قرارگیری سن مارینو قاره اروپا است و شعار آن آزادی است.

جمهوری سن مارینو کشوری ست در کوه های آپنین Apennine, که به طور کامل به وسیله ایتالیا احاطه شده. سن مارینو یکی از سرزمین های بسیار کوچک اروپایی ست و پنجمین کشور کوچک هم از نظر وسعت و هم از نظر جمعیت در جهان است. این کشور کمترین جمعیت را میان همه اعضای شورای اروپا دارد.

طبق روایت ها, سن مارینو قدیمی ترین جمهوری با قانون اساسی در جهان است. این کشور در سال 301 میلادی به وسیله مارینوس کشیش, یک سنگ کار مسیحی فراری از دست آزار مذهبی دوران امپراطوری رم پایه گذاری شده است.

بر اساس روایت, مارینوس جزیره رب  Rabواقع در دریای آدریاتیک (آرب ایتالیا) را به اتفاق دوست قدیمیش لئو ترک کرد و به عنوان یک کارگر سنگ کار به شهر ریمینی رفت. او پس از آزار دیدن به خاطر ایراد خطابه های مذهبی به حوالی مونته تیتانو فرار کرد. جایی که کلیسای کوچکی در آن بنا نهاد و به این ترتیب آن چه که حالا شهر و سرزمین سن مارینو است را پایه گذاری کرد. تاریخ رسمی پایه گذاری جمهوری سه سپتامبر 301 پس از میلاد است.

سن مارینوتا میانه قرن پنجم میلادی, یک جامعه در سن مارینو شکل گرفت. به خاطر مکان نسبتاً غیرقابل دسترس و فقر سن مارینو, این کشور با چند وقفه به طور موفقی استقلالش را حفظ کرد. در سال 1631 استقلال آن به وسیله پاپ به رسمیت شناخته شد.

در طول فاز اول مرحله اتحاد و یکپارچه سازی ایتالیا در قرن 19, سن مارینو برای افراد بی شماری که به خاطر حمایتشان از یکپارچه سازی ایتالیا مورد آزار قرار می گرفتند به عنوان بهشت  مهاجرین درآمد. به پاس این حمایت, جوزپه گاریبالدی آرزوی سن مارینو برای نپیوستن به سرزمین ایتالیای جدید را پذیرفت. در طول جنگ جهانی دوم سن مارینو توانست به طور

رسمی بی طرف باقی بماند. نیروهای محور از میان این کشور عقب نشینی کردند و به وسیله آمریکا و بریتانیای کبیر مورد تعقیب قرار گرفتند. ارتش متفقین چند هفته بعد کشور را ترک کردند.

سن مارینو از این نظر هم  رکورددار است که با انتخابات دمکراتیک, اولین حکومت کمونیستی را سرکار آورد و نگه داشت. این اتفاق بین سال های 1945 و 1957 رخ داد.

سن مارینو اینک کوچک ترین جمهوری جهان است. سن مارینو در 1988 عضو شورای اروپا و در 1988 عضو سازمان ملل شد. این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست.

The Consiglio Grande e Generale (انجمن عمومی و اصلی)  هر پنج سال یک بار به وسیله آرای عمومی انتخاب می شود. این پارلمان دو نفر از اعضایش را انتخاب می کند تا به عنوان نایب در شاخه اجرایی حکومت خدمت کنند.

شورا همچنین شورای 12 نفره ای را انتخاب می کند که شاخه قضایی را در طول دوره قانونی شورا تشکیل می دهند.

سن مارینو به نه بخش تقسیم شده. هر یک روی آرم جمهوری نشان داده شده.

بزرگ ترین شهر جمهوری دگانا Dogana است. که به کاستلو سراوال تعلق دارد.

هر بخش یا کاستلو, مثل کمونی comuni ایتالیا, شامل شهر اصلی و چند ناحیه کوچک تر است.

جغرافی

منظره ای از سن مارینوسن مارینو یک سرزمین محصور در ایتالیا است. ویژگی جغرافیایی آن به وسیله رشته کوه آپن Apennines  تعیین شده  وبنابراین روی یک زمین پر از پستی و بلندی قرار گرفته. بلندترین نقطه در کشور مونته تیتانو است که در 749 متری بالای سطح دریا واقع شده. هیچ نوع آبی با اندازه قابل توجه در این کشور نیست.

سن مارینو آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم و زمستان های وحشی دارد.

سن مارینو سومین کشور کوچک در اروپا است. تنها شهر واتیکان و موناکو کوچک تر از آن هستند.

اقتصاد

اگرچه سن مارینو یک عضو اتحادیه اروپا نیست, اما به آن اجازه داده شده تا یورو را به عنوان واحد پول به کار برد. قبل از یورو لیره سامارینز Sammarinese lira به کار می رفت که قابل مبادله با  لیره ایتالیا بود.

بخش توریسم بیش از 50 درصد تولید ناخالص ملی این کشور را تشکیل می دهد. بیش از 3/3 میلیون توریست در سال 1997 از این کشور بازدید کردند. صنایع کلیدی دیگر این کشور بانکداری, الکترونیک و سرامیک است. محصولات کشاورزی اصلی هم شراب و پنیر است.

تمبر پستی سن مارینو که که تنها برای پست داخل کشور به کار می رود بیشتر به مجموعه داران قروخته می شود و به  شکلی منبع درآمد شده است.

حمل و نقل

نزدیک ترین فرودگاه سن مارینو در ایتالیا واقع شده و فرودگاه بین المللی فدریکو فلینی نام دارد که نزدیک شهر ریمینی ایتالیاست.

جمعیت شناسی

از نظر جمعیت شناسی تفاوت عمده ای بین سن مارینو و ایتالیا وجود ندارد.

جمعیت این کشور تقریباً 29000 نفر است که شامل 1000 نفر خارجی ست که بیشترشان ایتالیایی هستند. حدود 5000 سن مارینویی در کشورهای خارجی و بیشتر در ایتالیا زندگی می کنند.

زبانی که صحبت می شود ایتالیایی با گویش محلی امیلیانو رماجنولو  Emiliano-Romagnolo  است و کاتولیک رمی مذهب اکثریت مردم .سن مارینو است

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top