تعریف اقتصاد، مکتب ها و شاخه های آن

اقتصاد

اقتصادچرا وقتی قیمت گاز افزایش می یابد قیمت غذا هم افزایش می یابد؟ چرا وقتی صحبت از ورشکستگی برخی از کشورها می شود بقیه کشورها هم نگران می شوند؟ تأثیر نرخ بهره بر حساب پس انداز ما چیست؟ همه این پدیده ها را با استفاده از علم اقتصاد می توان توضیح داد.

اقتصاد مطالعه تولید و مصرف کالاها و نیز انتقال ثروت به تولید و به دست آوردن آن کالاها است.

اقتصاد توضیح می دهد که چگونه مردم در بازار با هم  تعامل می کنند تا آن چه را که می خواهند به دست آورند و یا اهداف خاصی را به انجام برسانند. از آن جایی که اقتصاد نیروی محرکه ای برای تعاملات انسانی است، مطالعه آن اغلب نشان می دهد که چرا مردم و دولت ها به شیوه های خاصی رفتار می کنند.

دو نوع اصلی از اقتصاد وجود دارد: اقتصاد کلان و اقتصاد خرد. اقتصاد خرد بر اقدامات افراد و صنایع تمرکز دارد. نمونه های اقتصاد خرد، رفتارهای بین خریداران و فروشندگان، وام گیرندگان و وام دهندگان است. در طرف دیگر اقتصاد کلان است که با تجزیه و تحلیل فعالیت های اقتصادی یک کشور و یا بازارهای بین المللی، چشم انداز بسیار گسترده تری به ما می دهد.

مطالعه علم اقتصاد می تواند تمام جنبه های اقتصاد یک کشور را توصیف کند مانند این که یک کشور چگونه منابعش را مورد استفاده قرار می دهد، کارگران چه مدت زمانی را به کار و چه میزان را به اوقات فراغت و تفریح اختصاص می دهند. نتیجه سرمایه گذاری در صنایع و یا بازارهای مالی چیست، تأثیر مالیات بر جمعیت چگونه است و چرا یک کسب و کار موفق می شود و دیگری شکست می خورد.

افرادی که در حوزه اقتصاد مطالعه می کنند اقتصاددان نامیده می شوند. اقتصاددانان به دنبال پاسخ دادن به پرسش های مهمی هستند از جمله این که چگونه مردم، صنایع و کشورها می توانند بهره وری خود را به حداکثر برسانند، ثروت ایجاد کنند و ثبات مالی شان را حفظ کنند. اقتصاد موضوعات بسیاری را دربرمی گیرد که به روش های پیچیده کنش و واکنش انجام می دهند. بنابراین اقتصاددانان نظریه های مختلفی درباره این که مردم و دولت چگونه باید در بازار رفتار کنند ارایه می دهند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top