تعریف سوختگی و انواع آن

سوختگی

 دکتر محمدرضا کریمی

سوختگی ها در اثر انتقال انرژی از منبع حرارتی به بدن ایجاد می شوند که این انتقال ممکن است به دلیل تماس با اشعه، جریان الکتریکی و مواد شیمیایی باشد.

سوختگی

سوختگی، ضایعه پوستی ای است که در اثر عوامل آسیب زای متعددی ایجاد می شود که از جمله آنها می توان از آب جوش، مایعات داغ، بخار آب، شعله، انفجار، عوامل شیمیایی و جریان الکتریسیته نام برد. امروزه با رشد فناوری، عوامل آسیب زای بیشتری به وجود آمده است. به عنوان مثال سوختگی در اثر انفجار تخم مرغ هایی که در مایکروویو پخته شده اند باعث سوختگی صورت و دست های افراد شده است.

سوختگی ها معمولاً به صورت غیر منتظره رخ می دهند و می توانند موجب مرگ، بدشکل شدن چهره برای تمام عمر و نیز اختلال عملکرد عضو شوند.

بچه های کوچک و سالمندان بیشتر از دیگران در معرض سوختگی قرار دارند. شایع ترین علت سوختگی، آتش سوزی است. بیشتر سوختگی ها در محل کار حادث می شوند. بعد از آن بچه های نوپا و بچه های در سنین مدرسه که با کبریت بازی می کنند قرار دارند.

سوختگی بشترین طول مدت بستری شدن در بیمارستان را دارد. یکی از عوامل مرگ و میر کودکان شش تا نه سال نیز بازی با وسایل گرمازا است. سوختگی با آب جوش علت شایع مرگ و میر در بچه های زیر دو سال است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top