درخت کریسمس چیست و چگونه به وجود آمد؟

درخت کریسمس

حمیده احمدیان راد

مقالات مرتبط:

جشن کریسمس برای چیست؟ –  درخت کریسمس چیست و چگونه به وجود آمد؟ –  آیا شخصیت بابانوئل بر اساس یک شخصیت تاریخی شکل گرفته؟ –  آب نبات عصایی نماد چیست؟ –  کارت تبریک کریسمس چگونه به وجود آمد؟

درخت کریسمسدرخت در بسیاری از فرهنگ های باستانی پرستش و عبادت می شده است. برخی از مردمان عهد باستان درختان به داخل خانه می آوردند و تزیین می کردند تا از داشتن محصول خوب در سال جدید مطمئن شوند. درختان همچنین به نوعی به خدایان ربط داشته اند. مثلاً مصری ها درختی به نام بال تامار Baal-Tamar را شریک خدا می دانسته اند و یونانی ها و رومی ها عقیده داشتند که مادر خدایی به نام ادونیس Adonis  به درخت صنوبر تبدیل شده و ادونیس هم یکی از شاخه های او بوده.

درخت کریسمس به شکل مدرن، احتمالاً در قرن هشتم میلادی به وجود آمده. یعنی موقعی که سنت بونیفیس Boniface قبایل ژرمن را به دین مسیح درآورد. این قبایل پیش از این که مسیحی شوند، درختان بلوط را می پرستیدند و آن ها را برای انقلاب زمستانی تزیین می کردند. ماجرای به وجود آمدن درخت کریسمس هم این چنین بود که سنت بونیفیس یک درخت بلوط را که مرکز عبادت قبیله ویژه ای بود قطع می کند اما یک درخت صنوبر در جای آن درخت می روید. به این ترتیب این درخت همیشه بهار در کشور آلمان به عنوان سمبل مسیحیت در نظر گرفته می شود. در قرون جدید آلمانی ها شروع کردند به تزیین این درخت برای کریسمس. سپس درخت کریسمس به انگلیس و آمریکا هم رفت.

منبع: http://www.factmonster.com/spot/christmas2.html

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top