شامپانزه ها چگونه جانورانی هستند؟

شامپانزه

 

مقالات مرتبط: میمون ها چگونه جانورانی هستند؟ –  گوریل ها چگونه جانورانی هستند؟ –  شامپانزه ها چگونه جانورانی هستند؟ –  اورانگوتان ها چگونه جانورانی هستند؟ –  میمون های درازدست (گیبون ها) چگونه جانورانی هستند؟ –  سیامنگ ها چگونه جانورانی هستند؟

شامپانزهشامپانزه CHIMPANZEE یک میمون بزرگ خیلی باهوش آفریقایی است که در درختان لانه دارد و رنگش از قهوه ای تا مشکی است. شامپانزه صورتی بیمو و گوش ها و دست های بزرگ (برای راه رفتن روی بند انگشت) دارد. بونوبوس Bonobos، شامپانزه کوتاه قد کمیاب کنگویی است که بستگی نزدیکی با شامپانزه ها دارد.

همچنین شامپانزه ها نسبت های نزدیکی با انسان ها دارند. این پستانداران باهوش در آب و هواهای متنوعی در آفریقای مرکزی و غربی زندگی می کنند. شامپانزه ها به خاطر از بین رفتن جنگل ها که محیط زندگیشان است، گونه در خطر انقراض به شمار می آیند.

صورت

شامپانزه ها، گوش های بزرگ، سوراخ های بینی کوچک و یک پوزه دراز دارند. شامپانزه ها صورت بدون مویی دارند، مگر یک ریش سفید کوتاه که در نر و ماده های بزرگسال رشد می کند. بعضی از ماده ها طاس می شوند.

دستان و پاها

دستان شامپانزه ها خیلی شبیه به ماست. آنها چهار انگشت بلند به اضافه یک شست در مقابل آن (شست کوتاه تر از انگشتان دیگر است). پاهای شامپانزه ها پنج انگشت دارد که شامل انگشت بزرگ مقابل هم هست. شامپانزه ها می توانند اشیا را هم با دستان و هم پاهایشان بقاپند.

آناتومی

شامپانزها دستان خیلی بلند (دستانشان بلندتر از پاهایشان است) و قدی کوتاه دارد.

مو و پوست

بدن شامپانزه ها با موی سیاه پوشیده شده است (به جز انگشتان،‌ کف دست و کف پاهایشان). بچه شامپانزه ها پوست خیلی ماتی در مناطقی از بدنشان که مو ندارد دارند و یک دسته مو روی کپلشان است.

حواس شامپانزه ها خیلی شبیه به ما است و شامل شنوایی، بینایی، بویایی، چشایی و لامسه است.

اندازه

شامپانزه های نر بزرگ تر از ماده ها هستند.

نوع غذا

شامپانزه ها همه چیز خوارند (هم گیاهان و هم جانوران را می خورند). آنها در طول روز در جنگل ها دنبال علوفه می گردند و برگ ها، میوه ها، دانه ها، گل ها و پوست درختان و … را می خورند. آنها مورچه ها، موریانه ها و جانوران کوچک (آنها حتی به خوردن میمون های جوان مشهور شده اند) را نیز می خورند.

شامپانزه ها اغلب با استفاده از یک برگ جویده که به صورت قاشق درآورده اند آب می خورند.

شامپانزه ها خیلی باهوش هستند و می توانند کارهای بسیار پیچیده ای را یاد بگیرند.

ابزار

شامپانزه ها اغلب ابزاری از حیات وحش را مورد استفاده قرار می دهند. آنها در حال استفاده از وسیله عصا مانندی مشاهده شده اند که با استفاده از آن مورچه ها و موریانه ها را می گیرند و می خورند و مزاحمان را می رانند. همچنین آنها برگ های جویده را به شکل قاشق درمی آورند تا با آنها آب بخورند.

رفتار اجتماعی

شامپانزه ها جانورانی اجتماعی هستند که در طول روز فعالیت می کنند. آنها در گروه های کوچکی زندگی می کنند که جزوی از اجتماع ثابت 40 تا 60 نفره ای است. زیر گروه های شش تا هفت نفره شامپانزه ها مدتی کنار هم می مانند و زمان عضویت آنها تغیر می کند.

تمیز کردن  و آراستن یکدیگر (تمیز کردن موی همدیگر) کاری است که  شامپانزه ها در یک گروه انجام می دهند.

لانه هایی برای خوابیدن

هر شامگاه شامپانزه ها یک لانه خواب تازه در درختان می سازند تا در آن بخوابند. این لانه کاسه شکل از برگ ها و مواد گیاهی دیگر ساخته شده. لانه ها تنها بین یک مادر و بچه ای که از او پرستاری می کند تقسیم می شود.

بازی

بچه شامپانزه ها زیاد بازی می کنند و مهارت هایی که لازم است بعداً به عنوان یک بزرگسال بلد باشند را یاد می گیرند. آنها استفاده از ابزار، ساختن لانه برای خواب، بالا رفتن، کشتی گیری و غیره را تمرین می کنند.

آنها در اجتماعات بسیاری از مهارت هایی که برای زنده ماندن به آنها نیاز دارند را می آموزند و جامعه شامپانزه ها اطلاعاتی را درباره غذا، روابط اجتماعی، جفت گیری و غیره به آنها منتقل می کنند.


احساس رضایت شامپانزه ها از حل پازل
یک مطالعه نشان می دهد شامپانزه ها به همان اندازه که انسان ها از حل جدول کلمات متقاطع احساس رضایت می کنند، از تکمیل پازل لذت می برند. دانشمندان با استفاده از لوله های آب برای شش شامپانزه پازلی درست کردند. به این ترتیب که باید تاس قرمزی را میان شبکه ای از لوله ها حرکت می دادند تا آن را داخل محفظه خروج بیندازند. محققان نتیجه گرفتند شامپانزه ها بدون در نظر گرفتن این که آیا موفق به دریافت پاداش می شوند یا نه تنها مشتاق تکمیل پازل هستند و احساسی مشابه انسان ها در هنگام انجام بازی های فکری پیدا می کنند.


صداها

شامپانزه ها سیستم پیچیده ارتبااطاتی دارند. آنها جیغ می کشند تا به شامپانزه های دیگر درباره وجود خطر در منطقه هشدار دهند. فریاد خطر آنها از میان جنگل تا سه کیلومتری شنیده می شود. موقعی که یک منبع غذا پیدا می شود، شامپانزه ها با صدای بلند اعضای دیگر گروهشان را به ضیافت دعوت می کنند.

ژست

همچنین شامپانزه ها بسیاری از ژست ها را مورد استفاده قرار می دهند تا احساساتشان را نشان دهند. به عنوان مثال شامپانزه ها با نزدیک شدن به سایر شامپانزه ها با دستان باز غذا طلب می کنند. دوستان ممکن است همدیگر را بغل کنند، دستانشان را دور هم حلقه بزنند یا حتی یکدیگر را ببوسند. یک شامپانزه مضطرب ممکن است صورت و لب هایشان را چین بیندازند. شامپانزه ای که ترسیده دندان هایش را نشان می دهد. لبخند اشاره دارد به این که حالت شامپانزه دوستانه و راحت است. موقعی که شامپانزه لب هایش را محکم به هم می فشرد یعنی این که آماده حمله است.

حرکت

شامپانزه ها معمولاً با چهار دست و پایشان راه می روند. آنها ایستاده هم می توانند راه بروند (موقعی که نیاز دارند تا با استفاده از دستانشان چیزی را حمل کنند). اما معمولاً این کار را نمی کنند. همچنین شامپانزه ها برای بالا رفتن از درختان خیلی خوب هستند. جایی که بیشتر وقتشان را در آن سپری می کنند. یعنی جایی که می خواهند در آن بخوابند. آنها همچنین می توانند از شاخه ای به شاخه ای تاب بخوررند.

طول عمر

شامپانزه ها حدود 60 سال در اسارت زندگی می کنند. طول عمر  آنها در حیات وحش تنها حدود 35 تا 40 سال است (مثل بیشتر جانوران، آنها در اسارت مدت طولانی تری زندگی می کنند).

محیط زندگی

شامپانزه ها در محیط های متنوعی زندگی می کنند که شامل جنگل های بارانی استوایی، درختزارها،‌ جنگل های باتلاقی و علفزارهای آفریقای غربی است.

بچه شامپانزه ها و تولید مثل

شامپانزه ها در 12 تا 13 سالگی به طور کامل رشد می کنند و می توانند تولید مثل کنند. دوره حاملگی شامپانزه های ماده حدود 8.5 تا نه ماه است و معمولاً هر بار یک بچه به دنیا می آورند.

شامپانزه های ماده به دقت از بچه شان مراقبت می کند. شامپانزه ها در شش ماهگی می توانند موی بدن مادرشان را محکم بگیرند تا پشت مادرشان حرکت کنند. آنها بعد از این که از شیر گرفته می شوند، شروع به ساختن لانه های خوابشان می کنند و دیگر از لانه مادرشان استفاده نمی کنند. شامپانزه های جوان حدود هفت سال با مادرشان می مانند.

جمعیت

جمعیت شامپانزه ها در حال کاهش است. آنها در معرض انقراض هستند. تعداد آنها صد هزار تا 200 هزار تخمین زده می شود.

تکامل شامپانزه ها

اولین پستاندار شناخته شده به 70 میلیون سال قبل برمی گردد. زمان ظاهر شدن میمون های بزرگ تر از جمله شامپانزه ها، گوریل ها و اورانگوتان ها به 20 میلیون سال قبل برمی گردند.

شامپانزه جانوری است که از نظر ژنتیکی به انسان خیلی نزدیک است. DNA انسان ها و شامپانزه ها خیلی شبیه به یکدیگر است (حدود 98 درصد DNA انسان و شامپانزه همانند است). مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که شامپانزه ها و انسان ها یک جد مشترک دارند.

منبع: http://www.enchantedlearning.com/subjects/apes/

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top