قاره های زمین به چه شکلی درخواهند آمد؟

پانگه آ آلتیما

حمیده احمدیان راد

زمین 250 میلیون سال بعد با حالا خیلی متفاوت خواهد بود. قاره آفریقا می رود که با اروپا تصادم کند همان طور که استرالیا به سمت شمال می رود تا با آسیا ادغام شود. اقیانوس آتلانتیک هم شاید گسترده تر شود. سپس این روند معکوس می شود تا این اقیانوس ناپدید می شود.

250 میلیون سال قبل خشکی های زمین در داخل یک سوپر قاره به نام پانگه آ جمع بود. سپس پانگه آ به صورت قطعات بزرگی شکسته شد. فرایندی تدریجی که تکتونیک صفحه ای نام داشت.

سپس قاره ها به آهستگی شروع به همگرایی کردند و به آن ادامه می دهند تا جایی که در طول 250 میلیون سال آینده قاره عظیمی به نام آلتیما پانگه آ Pangea Ultima را تشکیل دهند.

پانگه آ آلتیما

نقشه جهان در 250 میلیون سال بعد. منطقه وسیعی از جهان در یک سوپر قاره به نام Pangea Ultima جمع است و یک دریای داخلی در آن واقع شده است

دکتر کریستوفر اسکاتز، استاد زمین شناسی در دانشگاه تگزاس که در این باره تحقیق کرده می گوید:«ما واقعاً نمی دانیم که آینده چه می شود. همه ما فقط می توانیم بر این اساس که حرکت کنونی صفحات چگونه ادامه پیدا خواهد کرد و کجا به اتمام خواهد رسید پیش بینی هایی کنیم. در میان این پیش بینی ها این است که آفریقا احتمالاً به حرکتش رو به شمال ادامه می دهد و رشته کوهی در مقیاس هیمالایا در جنوب اروپا به جا خواهد گذاشت».

تا این که سرانجام ظرف میلیون ها سال آینده، آفریقا به آهستگی با اروپا برخورد می کند. این برخورد، فشاری بر آلپ و پیرینه در اروپا وارد می کند و مسئول زلزله هایی است که یونان و ترکیه را خواهد لرزاند.

قاره های زمین در 50 میلیون سال دیگر

شکل احتمالی زمین در 50 میلیون سال بعد. آفریقا به اروپا برخورد کرده و به دریای مدیترانه نزدیک شده. دریای آتلانتیک گسترش پیدا کرده و استرالیا به شمال مهاجرت کرده

استرالیا به سمت شمال حرکت می کند و با جزایر جنوبی آسیای جنوب شرقی برخورد می کند. با برخورد شانه چپ این قاره، استرالیا می چرخد و به چین جنوبی و برونئی برخورد می کند. مثل هند که 50 میلیون سال قبل با آسیا برخورد کرد و به قاره آسیا اضافه شد.

آمریکا هم ابتدا از آفریقا و اروپا دورتر می شود چراکه اقیانوس آتلانتیک به طور دایم بزرگ و بزرگ تر می شود. در واقع کف دریای آتلانتیک از شمال تا جنوب به وسیله یک  شیار و برآمدگی کوهستانی زیر آبی شکاف می خورد و کف آن را گسترش می دهد. این شیار جایی است که مواد سنگی از داخل زمین از آن به بالا جریان پیدا می کند. به عبارتی دو نیمه کف دریا به آهستگی از هم جدا می شود و شیار آن با یک ماده جدید پر می شود و موجب می شود که آتلانتیک پهن شود. اما با ادامه فعل و انفعالات، این اقیانوس کوچک تر می شود و سرانجام ناپدید می شود. آمریکا هم با قاره ادغام شده اروپا-آفریقا برخورد می کند.

بعد از 250 میلیون سال قاره های زمین دوباره به صورت توده خشکی عظیمی به نام پانگه آ آلتیما با یکدیگر ادغام می شوند.
 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top