ماهی سالمون چگونه از میدان مغناطیسی زمین استفاده می کند؟

ماهی سالمون

ماهی سالمونمحققان، ماهی گیران و مردم عادی همواره با این معما روبرو بوده اند که چگونه ماهی سالمون بعد از طی مسافتی طولانی راهش را به سوی رودخانه های محل زندگیش پیدا می کند.

ماهی سالمون کلمبیایی هنگام مهاجرت معمولاً 6500 کیلومتر را به سوی اقیانوس ها شنا می کند و پس  از سال ها به رودخانه ای که در آن جا متولد شده برمی گردد. محققان برای کشف این که این ماهی چگونه پس از طی چنین مسافت طولانی ای راهش را به زادگاهش پیدا می کند داده های 56 ساله درباره مسیرهای حرکتش را بررسی کردند و آن را با شدت میدان مغناطیسی زمین در نقاط محوری مسیر مهاجرتش مقایسه کردند. به این ترتیب نتیجه گرفتند که استفاده از میدان مغناطیسی زمین به ماهی سالمون در یافتن مسیرش کمک می کند.

مدت ها است که دانشمندان می دانند بعضی از جانوران از حوزه مغناطیسی زمین استفاده می کنند تا جهت حرکتشان را پیدا کنند و یک راه مستقیم را دنبال می کنند اما تاکنون شواهدی درباره توانایی یک جانور در آموختن میدان مغناطیسی زمین به منظور شناسایی مکان جغرافیایی خود در طول سفر بازگشت به خانه پیدا نکرده بودند.

زمین یک میدان مغناطیسی دارد که با دور شدن از استوا ضعیف می شود و شدت میدان مغناطیسی در هر مکان ویژه منحصربفرد است و سال به سال کمی متفاوت می شود.

این مطالعه به پیش بینی حرکات ماهی قزل آلا با استفاده از جاذبه زمین کمک می کند که پیامدهای مهمی برای مدیریت شیلات دارد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top