مهم ترین وقایع جهان از 800 تا 1100میلادی

وایکینگ ها

وایکینگ ها

در حدود 1000 پس از میلاد، آب و هوای جهان چند درجه گرم تر شد و این تغییرات آب و هوایی بسیاری از تغییرات را به همراه آورد. به طوری که در آمریکای شمالی، اقوام تونیت Tuniit از قاره قطب شمال به سمت جنوب یعنی گرینلند حرکت کردند و سپس به وسیله اینیوت ها Inuit که آنها هم در حال مهاجرت بودند، نابود شدند. وایکینگ ها هم که اقوامی از اروپای شمالی بودند، از گرم تر شدن هوا بهره بردند و در گرینلند و نوا اسکوتیا ساکن شدند.

در نواحی جنوبی تر آمریکای شمالی، فرهنگ می سی سی پی جایگزین فرهنگ هوپول Hopewell شد. در آمریکای مرکزی، فرهنگ موچ Moche culture سرنگون شد و به نظر می رسد که مایا ها هم پس از 900 پس از میلاد رو به انحطاط نهاده باشند. چراکه ساختمان های کمتری ساختند و آثار کنده کاری کمتری به جا گذاشتند. اما زاپوتک ها به تمدنشان ادامه دادند.

در حوزه اقیانوس آرام و در چین، خاندان تانگ T’ang Dynasty در حدود 800 پس از میلاد سرنگون شدند اما چین کماکان زیر لوای خاندان سونگ Sung Dynasty متحد ماند. در هند، شاهان چولا Chola بر جنوب این کشور حکومت می کردند. در همین زمان در شمال این کشور، شاهان راجپوت Rajput وقت زیادی را صرف جنگ با مهاجمان عرب آسیای غربی می کردند.

در آسیای غربی و آفریقا،‌ امپراتوری عرب به پادشاهی های کوچک تقسیم شد که بر آنها خاندان های مختلفی حکم می راندند. کشف های علمی زیادی در پادشاهی های کوچک اتفاق افتاد. در حدود 850 پس از میلاد،‌ ابوریحان بیرونی جبر را اختراع کرد و در حدود 1000 پس از میلاد اولین آینه های شیشه ای ابداع شدند و اسلام به آفریقای غربی و آفریقای شرقی و سواحل هند راه یافت. همچنین ترک ها بر بغداد، پایتخت قدیمی اعراب و خاندان فاطمی هم بر هند مسلط شدند.

در اروپا پس از مرگ شارلمانی در 800 پس از میلاد،‌ پسرانش امپراتوری اروپایی را از دست دادند و به زودی دولت های مدرن فرانسه و آلمان به وجود آمدند. لمباردها Lombards هم بر ایتالیا حکومت کردند و اسلاوها بر اروپای شرقی مسلط شدند و به حکومت در آنجا پرداختند.

همان طور که آب و هوا گرم تر می شد بعضی از وایکینگ ها تشویق شدند تا به سوی گرینلند و نوا اسکوتیا کشتیرانی کنند. همان طور که دیگر وایکینگ ها تشویق شدند تا به سمت جنوب و شرق بروند. بعضی از وایکینگ ها در روسیه ساکن شدند. بعضی از وایکینگ ها هم در فرانسه شمالی سکونت پیدا کردند. وایکینگ ها درحدود 1000 پس از میلاد و سپس در 1066 از آنجا انگلیس و کمی بعدتر سیسیل را مورد حمله قرار دادند.

این وایکینگ ها و دوستانشان همان هایی بودند که به نام مسیح اولین جنگ صلیبی را در 1096 به راه انداختند. جایی که فرانسه،‌ انگلیس و آلمانی ها متحد شدند تا بیت المقدس و سواحل مدیترانه ای را از فاطمی ها بگیرند. مسیحیان موفق شدند که بیت المقدس را تسخیر کنند و صلیبیون پادشاهی ای را در امتداد سواحل مدیترانه پایه گذاری کردند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top