موش ها چگونه جانورانی هستند؟

ساختمان بدن موش

 

حمیده احمدیان راد

موش جونده کوچکی است که در سراسر جهان تقریباً در همه نوع آب و هوایی پیدا می شود. طول عمر موش شش سال است. بیشتر موش ها لانه هایی در گوشه ها و برآمدگی های امن می سازند. اما بعضی ها سوراخی در زیر زمین حفر می کنند. بسیاری از موش ها بیشتر در شب فعالیت می کنند. آنها ترسو، اجتماعی و منطقه ای (محلی) هستند.

ساختمان بدن موش

ساختمان بدن: طول موش ها از سه تا 14 اینچ (هشت تا 35 سانتی متر) متغیر است. وزن آنها بین 1.4 تا دو اونس (هفت تا 57 گرم) است. رنگ پوشش بدنشان هم از سفید تا قهوه ای یا خاکستری متغیر است. بیشتر موش ها یک پوزه تیز و نوک دار با سبیل های بلند، گوش های گرد و دم های باریک دارند. بسیاری از موش ها به سرعت بر روی زمین حرکت می کنند. اما بعضی می توانند جست و خیزهای کوچکی انجام دهند یا بپرند. دندان های جلویی موش در طول زندگی او به رشدش ادامه می دهد. موش ها باید چیزهای سفت را بجوند تا جلوی رشد بی رویه دندان هایشان را بگیرند.

تغذیه: موش یک جانور همه چیزخوار است. یعنی تقریباً همه چیز می خورد. موش ها دانه، بذر، میوه، ریشه، ساقه و جانوران کوچک مثل کرم ها، ملخ ها (و حشرات دیگر) و عنکبوتیان و غیره را می خورند.

شکارچیان موش ها: جانوران زیادی موش ها را می کشند که شامل گربه ها،‌ سگ ها،‌ شاهین ها،‌جغدها، راسوها، مارها و انسان ها می شوند.

طبقه بندی: موش ها با نام علمی فیلوم چورداتا Phylum Chordata در طبقه پستانداران، رتبه جوندگان Rodentia و خانواده موریداء Muridae هستند.

منبع:http://www.enchantedlearning.com/subjects/mammals/rodent/Mouseprintout.shtml

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top