میمون درازدست یا گیبون چگونه جانوری است؟

میمون درازدست یا گیبون

 

مقالات مرتبط: میمون ها چگونه جانورانی هستند؟ –  گوریل ها چگونه جانورانی هستند؟ –  شامپانزه ها چگونه جانورانی هستند؟ –  اورانگوتان ها چگونه جانورانی هستند؟ –  میمون های درازدست (گیبون ها) چگونه جانورانی هستند؟ –  سیامنگ ها چگونه جانورانی هستند؟

میمون درازدست یا گیبون

میمون های درازدست GIBBON میمون های نادر و کوچک و نحیف خانه درختی با دستان بلند هستند. این پستانداران آکروبات باز در جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند. گیبون ها درخت زی هستند. آنها بیشتر زندگیشان را در درختان زندگی می کنند. از آن جایی که آنها در حرکت در بین درختان خیلی ماهر هستند، تقریباً هیچ شکارچی ای نمی تواند آنها را شکار کند. نه گونه از گیبون ها وجود دارند که شامل سیامنگ siamang هم هست. سیامنگ بزرگ ترین و تیره ترین گیبون است. به خاطر جنگل زدایی سریع محیط زندگی آنها، گیبون ها گونه های در خطر انقراضی هستند.

آناتومی

گیبون ها خیلی کوچک و سبک وزن هستند. آنها سر گرد و کوچک و دست های خیلی بلندی دارند (دستانشان بلندتر از پاها است) و یک بدن کوتاه و ضعیف دارند. گیبون ها استخوان های سبک وزنی دارند. مثل همه میمون ها آنها دم ندارند.

مو

گیبون ها رنگشان از رنگ روشن تا خیلی قهوه ای تیره (یا سیاه) است. موی متراکم بیشتر بدنشان را پوشانده (به جز صورت،‌ انگشتان، کف دست ها و کف پاها و زیر بغلشان). بعضی از گونه های گیبون ها گردی صورتشان سفید است، یک نوار سفید هم به طور کامل دور صورتشان کشیده شده.

حواس

حواس گیبون ها خیلی شبیه به ما است و شامل شنوایی،‌ بینایی (شامل دیدن رنگ)، بویایی، چشایی و لامسه است.

صورت

گیبون ها صورتی بیمو با چشمانی تیره دارند. آنها سوراخ های بینی کوچکی دارند.

دستان و پاها

دستان گیبون ها خیلی شبیه به ما است. آنها چهار انگشت به علاوه یک شست مقابل دارند. پاهای آنها هم پنج انگشت دارد که شامل یک انگشت بزرگ مقابل است. گیبون ها می توانند چیزها را بقاپند و آنها را با دستان و پاهایشان حمل کنند. موقعی که آنها میان درختان می پرند چهار انگشت دستانشان را مثل قلاب به کار می برند (اما برای این کار انگشت شستشان را مورد استفاده قرار نمی دهند).

اندازه

گیبون های نر اندکی بزرگ تر از ماده ها هستتند. نرها حدود 90 سانتی متر طول دارند و وزنشان حدود هفت کیلوگرم است.

تغذیه

گیبون ها همه چیزخوارند (هم گیاه و هم گوشت می خورند). آنها در طول روز در جنگل به دنبال غذا می روند. گیبون ها میوه می خورند (که حدود 75 درصد غذایشان است)، برگ ها، گل ها، دانه ها، پوست درختان را نیز می خورند. آنها همچنین حشرات، عنکبوت ها، تخم پرندگان و پرندگان کوچک را نیز می خورند.

گیبون ها اغلب با فرو کردن دستانشان به داخل آب یا  مالیدن یک دست روی برگ خیس و سپس مکیدن آب از موهای دستشان آب می خورند.

گروه های گیبون ها

گیبون ها جانورانی اجتماعی هستند که در طول روز فعالند. آنها در گروه های خانوادگی ثابت و کوچک زندگی می کنند که شامل یک جفت (نر و ماده ای که با هم زندگی می کنند) و بچه هایی که پرورش می دهند است.

مثل بقیه میمون ها، گیبون ها همدیگر را می آرایند (آنها موهای اعضای دیگر خانواده را تمیز می کنند).

استراحت

برخلاف بقیه میمون ها،‌ گیبون ها لانه هایی برای خواب نمی سازند. آنها ساده می خوابند (تنها یا با چند گیبون که با هم در یک تیم هستند) در بین شاخه ها می خوابند. آنها عمودی می نشینند.

منطقه زندگی

یک خانواده گیبون منطقه ای حدود 30 تا 50 جریبی از جنگل بارانی را در اختیار می گیرد. هر صبح وقتی اعضای خانواده از خواب بلند می شوند با صدای بلند حضورشان را در جنگل اعلام می کنند. این به گیبون های دیگر هشدار می دهد که از منطقه آنها دور بمانند (و مخصوصاً از درختان میوه ای محلی دور شوند). این نمایش پر سروصدا هر صبح یک تا دو ساعت یا بیشتر طول می کشد و معمولاً از سوی ماده بزرگسال شروع می شود. نر وماده ها  صداهای متفاوتی با هم دارند.

منبع: http://www.enchantedlearning.com/subjects/apes/

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top