چرا مرگ استیو جابز واکنش های زیادی برانگیخت؟

استیو جابز

محمدرضا کریمی 

استیو جابز استیو جابز که مرگش واکنش های زیادی میان کاربران رایانه در سراسر جهان برانگیخت، کسی بود که با رویکردش به رایانه های شخصی ارزان قیمت، یکی از بزرگ ترین صنایع چند دهه گذشته را پایه گذاری  کرد.

جابز از همان اوایل دهه 20 زندگیش خود را به عنوان فردی مبتکر در حوزه فناوری و رایانه به جهان شناساند. او یکی از پایه گذاران و مغزهای متفکر رایانه های شرکت apple بود و در این شرکت هم به عنوان طراح رایانه و هم مدیر اجرایی خدمت می کرد.

جابز که در 24 فوریه سال 1955 در شهر سان فرانسیسکوی ایالت کالیفرنیای آمریکا متولد شد، به وسیله پدرخوانده و مادرخوانده اش بزرگ شد. جابز از همان دوران مدرسه به رشته الکترونیک علاقه نشان می داد. به طوری که وقتی دانش آموزی دبیرستانی بود از رییس شرکت رایانه ای هلیوت پاکارد خواست برای تکمیل تحقیق کلاسیش قطعاتی در اختیارش قرار دهد. او هم درخواست جابز را رد نکرد و حتی از جابز خواست در فصل تابستان یک دوره کارآموزی را در شرکتش بگذراند.

جابز در سال 1972 تنها یک ترم در کالج رید در پورتلند ارگان حضور داشت. او ترک تحصیل کرد تا به همراه استیو وزنیاک و عده ای دیگر رایانه های شخصی بفروشد. جابز برای اولین بار در شرکت هلیوت پاکارد، وزنیاک را دیده بود. وزنیاک سعی می کرد رایانه ای کوچک بسازد و جابز هم مجذوب پتانسیل بالای فروش این قبیل رایانه ها شده بود. در نهایت هم وزنیاک موفق شد رایانه ای کوچک طراحی کند. آنها این رایانه ها را در گاراژ خانه پدر و مادر خوانده جابز مونتاژ می کردند، این محصول را بهبود می بخشیدند و سپس روانه بازار می کردند.

این شروعی برای تأسیس شرکت رایانه ای اپل بود که انقلابی در صنعت رایانه برپا کرد و استیو جابز را قبل از رسیدن به سن 30 سالگی به یک میلیونر تبدیل کرد. آنها در سال 1976 شرکتشان را تأسیس کردند.

اما در سال 1985، به دنبال برخی رقابت ها در بازار رایانه و شکست برخی طرح های جابز، او به ناچار شرکت apple را رها کرد ولی بلافاصله پس از ترک apple تعدادی از کارکنان سابق خود را استخدام کرد تا شرکت رایانه ای next را تأسیس کند. جابز این شرکت را با سرمایه هفت میلیون دلار تأسیس کرد و بعد از سه سال شرکت او اولین رایانه را تولید کرد. این رایانه بازار هدف را حوزه آموزش و پرورش انتخاب کرده بود. جابز این رایانه را در اواخر سال 1988 میلادی معرفی کرد. واکنش های اولیه به این محصول خوب بود، چراکه با سرعت پردازش بالا، گرافیک مناسب صفحه نمایش و سیستم صوتی خوب مورد پسند کاربران واقع شد. جابز در این شرکت هم با نوآوری هایی شامل ساخت درایو دیسکت نوری و یک تراشه صوتی مخصوص انقلاب دیگری در صنعت رایانه به پا کرد.

در سال 1996 شرکت apple شرکت next را خرید و به این ترتیب جابز به شرکت قبلیش بازگشت.

استیو جابز خیلی زود مدیر ارشد اجرایی apple شد و با ارایه محصولاتی مانند رایانه رنگی imac و نرم افزار پخش موسیقی ipod حیاتی دوباره به این شرکت داد. فعالیت دیگر جابز تأسیس یک شرکت کوچک به نام Pixar بود. جابز در سال 1986به یک سازنده فیلم ده میلیون دلار داد تا این شرکت که تخصصش در زمینه ساخت انیمیشن رایانه ای بود را راه اندازی کند. جابز شش سال بعد هم 40 میلیون دلار دیگر در این شرکت سرمایه گذاری کرد.

در دوره ای که جابز مدیر عامل Pixar بود انیمیشن هایی مانند داستان اسباب بازی ها و هیولاها در این شرکت تولید شد. شرکت والت دیسنی در سال 2006 Pixar را به قیمت 7.4 میلیارد دلار خرید. این معامله جابز را بزرگ ترین فرد سهامدار شرکت دیزنی کرد. جابز در سال 2003 به سرطان لوزالمعده مبتلا شد و در جولای سال 2004 مورد عمل جراحی قرار گرفت. از آن جایی که او درباره بیماریش به سهامداران چیزی نگفته بود، مورد انتقاداتی قرار گرفت. موضوع سلامتی او بار دیگر در سال 2008 خبرساز شد. چراکه به شدت وزنش را از دست داد و شایعاتی مبنی بر عود سرطانش منتشر شد. منتها او از صحبت علنی درباره سلامتیش امتناع می کرد. جابز در ژانویه 2011 بدون بدون ارایه جزییات بیشتر اعلام کرد که مرخصی استعلاجی می گیرد. سرانجام هم از مدیرعاملی اپل استعفا کرد. جابز در پنج اکتبر سال 2011 بر اثر سرطان درگذشت. او در سال 1991 ازدواج کرده و چهار فرزند از او به جا مانده است.

منبع: http://www.answers.com/topic/steve-jobs

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top