تفاوت های جالب علایم افسردگی در چین و غرب

یک شهروند چینی

محمدرضا کریمی

یک شهروند چینینتایج اولیه بزرگ ترین مطالعه ای که تاکنون در زمینه نقش وراثت در بروز افسردگی انجام شده نشان می دهد عوامل و نشانه های افسردگی در چینی ها تا حدزیادی مشابه غربی ها است. اما چند استثنای شگفت انگیز هم وجود دارد.

براساس این تحقیق سطوح بالاتر تحصیلات در چینی ها با خطر بروز افسردگی در آنها همراه است. این در حالی است که تحقیقات در اروپا و ایالات متحده آمریکا خلاف آن را ثابت کرده. به این ترتیب احتمال ابتلا به افسردگی در چینی ها و ژاپنی هایی که کمترین سطح تحصیلات را دارند تنها یک پنجم کسانی است که از بالاترین سطح آموزش برخوردارند. مطالعاتی که در کشورهای دیگر انجام شده نشان داده سطح پایین تر تحصیلات خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد و  یا این خطر در افراد با تحصیلات پایین درحد تحصیل کرده ترین افراد است.

همچنین براساس این تحقیق وجود پدرانی که بسیار مراقب و محافظ دخترانشان هستند خطر ابتلا به افسردگی را در زنان چینی کاهش می دهد. این در حالی است که این قبیل والدین میزان ابتلا به افسردگی را در غرب افزایش می دهند.

اما درمجموع الگوی ابتلا به افسردگی در چین از نظر عوامل خطرزا و علایم مشابه الگوهای غربی است. به این ترتیب که رخداد حوادث استرس زا در زندگی، سوء استفاده جنسی در دوران کودکی و داشتن پدر ومادر مستبد، باعث افزایش احتمال ابتلا به افسردگی می شود.

این تحقیق با همکاری دانشمندانی از دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کامان ولچ ویرجینیای آمریکا و 53 مرکز بهداشتی در چین انجام شده. جاناتان فلینت دانشمند در حوزه ژنتیک مولکولی درباره دلیل انتخاب چین برای انجام تحقیق در زمینه افسردگی گفته است:«ما به یک نمونه بسیار بزرگ نیاز داشتیم که از نظر قومی همگن باشند و در عین حال می خواستیم این مطالعه ارزان انجام شود. جایی که امکان انجام تحقیق با این شرایط وجود داشت چین بود.»

گروه تحقیقاتی که کارش را در سال 1387 شمسی شروع کرد سوژه های مورد مطالعه اش را از میان زنان برگزید. چراکه احتمال بروز افسردگی در زنان در سراسر جهان دوبرابر مردان است. همچنین تنها بیمارانی برای بررسی انتخاب شدند که هر چهار پدربزرگ و مادربزرگشان از نژاد هان بودند. علاوه بر این افراد انتخاب شده افسردگی بازگشت کننده داشتند که یک شاخص احتمالی برای داشتن اختلال ژنتیکی است.

در شروع بیماری افسردگی بیماران کمتر احتمال دارد ازدواج کنند و بیشتر احتمال دارد که از اضطراب رنج ببرند و دچار افسردگی مزمن شوند. این مطالعه همچنان ادامه دارد اما یک نتیجه فوری داشته و آن این که والدین مستبد از کتک زدن فرزندانشان دست بردارند. بیشتر والدین در چین از تنبیه بدنی استفاده می کنند. اما مطالعات نشان داد که مجازات فیزیکی ممکن است یکی از عوامل بروز افسردگی باشد.

چند سال قبل مطالعه مهم دیگری بر روی دوقلوهای سوئدی انجام شد که نشان داد عامل ژنتیکی دلیل بروز حدود 40 درصد از افسردگی ها در زنان و حدود 30 درصد افسردگی ها در مردان است. یافتن ژن های مسئول ایجاد افسردگی ممکن است به درمان این قبیل از بیماران کمک کند. اما ثابت شده که شناسایی این دسته از ژن ها بسیار دشوار است. چراکه ژن های زیادی می توانند در این اختلال سهیم باشند و هرکدام هم اثر کوچکی به جا گذاشته باشند.

مطابق این مطالعه و برخی مطالعات دیگر وراثت دلیل اصلی برای بالاتر بودن میزان افسردگی در زنان است و بعضی از عوامل ژنتیکی دخیل در افسردگی نیز خاص زنان است.

منبع: http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=china-depression-study-reveals-surprises

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top