خطراتی که مبتلایان اسکیزوفرنی را تهدید می کند

اختلال اسکیزوفرنی خودش را با طیف گسترده ای از رفتارهای غیر معمول نشان می دهد. این رفتارها باعث ایجاد اختلالات عمیق در زندگی بیماران مبتلا و نیز در زندگی مردم اطرافشان می شود. حملات اسکیزوفرنی بدون توجه به جنسیت، نژاد، طبقه و فرهنگ اجتماعی در افراد رخ می دهد.

نزدیک به یک سوم از کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده شده اند تلاش می کنند خودکشی کنند. حدود 10 درصد از کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده شده اند در 20 سال اول شروع اختلال خودکشی می کنند.

بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی به احتمال زیاد نیت خودکشی خود را با دیگران در میان نمی گذارند و این موضوع مداخله برای نجات زندگیشان را مشکل ترمی کند. به خاطر نرخ بالای خودکشی در این افراد، به افسردگی آنها باید توجه ویژه داشت.

بیشترین خطر خودکشی مربوط به مردان زیر 30 سالی است که برخی از علایم افسردگی را دارند و نسبتاً به تازگی از بیمارستان مرخص شده اند.

خطرات دیگری که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را تهدید می کند صداهایی خیالی است که می تواند بیمار را به سوی آسیب رساندن به خود (خیالاتی درباره این که دستوراتی را می شنوند) و باورهای به شدت غلط (توهمات) هدایت می کند.

ارتباط اسکیزوفرنی با سوء مصرف مواد بسیار زیاد است. با توجه به این که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در بینش و قضاوت اختلالاتی دارند ممکن است کمتر قادر به قضاوت و کنترل وسوسه ها باشند که نتیجه بروز مشکلات مرتبط با سوء مصرف مواد یا الکل است.

علاوه بر این غیر معمول نیست که افراد مبتلا به این اختلال مبادرت به خوددرمانی کنند و علایم  ناتوان کننده خود را با مواد روانگردان از بین ببرند. سوء مصرف مواد که شایع ترین آنها نیکوتین، الکل، کوکائین و ماری جوانا است مانع درمان و بهبودی این افراد می شود.

سوء مصرف مزمن سیگار در میان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اثبات شده که احتمال دارد مربوط به اثرات روانگردانی نیکوتین باشد. برخی ازمحققان بر این باورند که نیکوتین بر سیستم های شیمیایی مغز که بر اثر بیماری اسکیزوفرنی دچار اختلال شده اند تأثیر می گذارد. دیگران بر این باورند که نیکوتین با برخی از واکنش های ناخواسته به داروهای مورد استفاده در درمان این بیماری مقابله می کند.

برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی غیر معمول نیست که دچار مرگ زودرس شوند یا از وضعیت هایی مانند بیماری عروق کرونر و بیماری های ریوی ببرند. معلوم نیست که آیا بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی به صورت ژنتیکی به این بیماری دچار می شوند و یا به خاطر شیوه ناسالم زندگی مستعد ابتلا به این بیماری ها می شوند.

منبع:

http://psychcentral.com/lib/all-about-schizophrenia

مطالب مرتبط:

همه چیز درباره اسکیزوفرنی

خطراتی که مبتلایان اسکیزوفرنی را تهدید می کند

آیا من دچار اسکیزوفرنی شدیدم؟

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top