کمربندها و مناطق سیاره مشتری

کمربندها و مناطق مشتری

کمربندها و مناطق مشتری

به طورکلی سطح گازی مشتری خیلی بادخیز است. سرعت بادها در نوارهای پهن عرض های جغرافیایی سیاره مشتری به 620 کیلومتر در ساعت می رسد. این بادها همچنین در نوارهای مجاور هم و در مسیرهای مختلف می وزند. نوارهای رنگ روشنی که ما بر روی مشتری می بینیم نواحی (zones) نامیده می شوند. آنهایی که تاریکند کمربند نام دارند.

مشتریکمربندهای تاریک نوارهایی روی سیاره به موازات استوا هستند و نواحی (zones) روشن هستند. کمربندها و نواحی در نتیجه وزش بادهای شرقی-غربی قوی در جو بالاتر مشتری به وجود می آیند. در داخل این کمربندها و نواحی، سیستم های توفانی ای وجود دارند که برای سال ها تلاطم دارند. نقطه قرمز بزرگ توفانی در حال چرخش بسیار بزرگ است که بیش از 300 سال است مشاهده می شود.

یکی از دلایل اختلاف رنگ ها، تفاوت در ترکیبات شیمیایی و دماها است. اما دلایل وجود تفاوت در رنگ ها عمدتاً ناشناخته است. رنگ نواحی مختلف به عرض جغرافیایی شان بستگی دارد.

اندازه گیری هایی که به وسیله فضاپیمای پیونیر ناسا در سال 1973 انجام گرفت نشان داد که کمربندهای تاریک گرم تر از نواحی روشن هستند. این شاید به این معنی باشد که کمربندهای تاریک نسبت به مناطق روشن (سردتر) در عرض های جغرافیایی پایین تری هستند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top