نحوه کتاب خوانی برای دو کودک

کتابخوانی کودکان

ترجمه و تصویر: حمیده احمدیان راد

انتخاب کتاب های مناسب برای دو نفر

اولین و سخت ترین پله برای خواندن کتاب، انتخاب کتاب های مناسب است. این موارد را هنگامی که سعی می کنید کتاب های مناسبی برای دو نفر پیدا کنید، در نظر بگیرید.

 

کتابخوانی کودکان

یکی از جذاب ترین راه هایی که عشق به خواندن را در تمام طول زندگی  تشویق می کند این است که خواندن بخشی از نظم خانواده شما باشد. خواندن روزانه، دایره لغات بچه های شما و دانش شان از جهان و فهم شان از داستان ها را افزایش می دهد

 

موضوعاتی را انتخاب کنید که به هر دوی بچه هایتان پاسخ دهد. کتاب های جالبی را جست و جو کنید که هردوی بچه ها بتوانند بخوانند. بچه های پیش دبستانی می توانند بشمرند در حالی که بچه های نوپا مسحور تصاویر رنگی می شوند. بیشتر از آن آهنگ و ریتم جذاب کتاب به هردوی بچه های شما کمک می کند تا از آواهای زبان – در سنی که زمان گسترش پایه های خواندن و نوشتن است- آگاه شوند.

 

به پیچیدگی داستان به همان اندازه موضوع داستان اهمیت بدهید. اگر بچه بزرگ تر شما فکر کند که کتاب خیلی برایش آسان است، ممکن است علاقه اش را به خواندن آن از دست بدهد. در همان حال بچه کوچک تر شما ممکن است از کتاب های پیچیده و طولانی خسته شود. سعی کنید کتاب هایی را انتخاب کنید که بچه کوچک تر شما را به دنبالش بکشاند در عین این که برای  بچه بزرگ تر شما جالب باشد. شما ممکن است حتی از این که چگونه بچه کوچک شما می تواند به خوبی حواسش را جمع کند متعجب شوید.

 

کتاب هایی را انتخاب کنید که وقتی بلند خوانده می شوند شخصیت هایش خوب و جالب هستند (بعضی کتاب ها هستند که وقتی بلند خوانده می شوند جالب تر هستند). کتاب هایی که وقتی بلند خوانده می شوند خوبند می توانند بچه های سنین مختلف را جذب کنند. این کتاب های خواندنی شخصیت های قوی و فعال و گفت وگوهای جالب و خط داستانی مشخصی دارند. تصاویر رنگارنگ هم می تواند به بچه های شما کمک کند تا قصه را دنبال کنند و ببینند چه اتفاقاتی می افتد. قصه های عامیانه و قصه های جن و پری با تصاویر رنگارنگ می توانند هم بچه های کوچک و هم بچه های بزرگ تر را مجذوب کنند. کتاب های بی کلام هم انتخاب های خوبی هستند چون بچه های همه سنین خودشان می توانند داستان را به همان شکلی که دوست دارند بخوانند.

 

انواع مختلف کتاب ها را با هم بخوانید. سعی کنید چند کتاب مختلف یا انواع کتاب ها شامل شعر، داستان  و کتاب های غیر تخیلی را در معرض دید و سنجش بچه ها قرار دهید. انواع مختلف کتاب ها به افزایش دانش بچه ها درباره جهان و افزایش دایره لغاتشان کمک خواهد کرد.

 

هر روز زمان مشخصی را به بلند کتاب خواندن به صورت خانوادگی اختصاص دهید. یکی از جذاب ترین راه هایی که عشق به خواندن را در تمام طول زندگی تشویق می کند این است که خواندن بخشی از نظم خانواده شما باشد. خواندن روزانه، دایره لغات بچه های شما و دانش شان از جهان و فهم شان از داستان ها را افزایش می دهد.

 

زمانی را پیدا کنید که با یک یک بچه هایتان به تنهایی کتاب بخوانید. خواندن به صورت خانوادگی و با صدای بلند می تواند به بچه های شما کمک کند که بیشتر درباره کتاب ها، درباره مشارکت وسهیم شدن و درباره همدیگر بیاموزند. اما بچه ها نیاز دارند که بعضی وقت ها با شما تنها باشند. در این موقع می توانند کتاب هایی را که دوست دارند برای خواندن انتخاب کنند، سؤالات زیادی را آن طور که دوست دارند از شما بپرسند و خودشان بلند بخوانند.

 

منبع: http://www.pbs.org/parents/

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top