نقطه قرمز بزرگ روی سیاره مشتری چیست؟

نقطه قرمز بزرگ مشتری

واضح ترین شکل در مشتری نقطه قرمز بزرگ است. نقطه قرمز یک جرم گازی در حال چرخش است که به توفان شبیه است و در جو نیمکره جنوبی مشتری رخ می دهد و مدتی طولانی به طول می انجامد. رنگ آن صورتی یا نارنجی است.

 

این توفان بزرگ ترین توفان در منظومه شمسی است. این باد در حال چرخش سال به سال از نظر اندازه و رنگ تغییر می کند.

 

نقطه قرمز بزرگ مشتری

نقطه قرمز بزرگ یک جرم گازی بسیار عظیم در حال چرخش است. گاهی قطر آن به حدود سه برابر قطر زمین می رسد

 

نقطه قرمز بزرگ حدود 28000 کیلومتر درازا و 14000 کیلومتر پهنا دارد. رنگ این نقطه معمولاً از قرمز آجری تا قهوه ای متغیر است. به ندرت نقطه به طور کامل ناپدید می شود. رنگ آن ممکن است به خاطر مقادیر کم سولفور و فسفر در کریستال های آمونیاک موجود در آن باشد. واضح ترین شکل در مشتری نقطه قرمز بزرگ است.

 

نقطه قرمز بزرگ با سرعتی حدود 225 مایل یا 360 کیلومتر در ساعت می چرخد. نقطه در همان فاصله ثابت از استوا باقی می ماند اما به آهستگی به شرق و غرب جابه جا می شود.

 

نقطه قرمز مشتری در سال 1664 به وسیله "رابرت هوک" کشف شد. یکی از دلایلی که این توفان در مقایسه با توفان های زمین این قدر به طول می انجامد این است که این توفان هرگز به روی خشکی نمی رود. چون مشتری خشکی هایی مثل زمین ندارد (دلیل دیگر تفاوت زیاد در مقیاس زمین و مشتری و وجود یک منبع گرمای درونی در مشتری است). روی زمین توفان ها به تدریج بیشتر انرژیشان را از دست می دهند و موقعی که بالای زمین پخش می شوند، می میرند.

 

نقاط سفید کوچک تری هم روی مشتری هستند که آنها هم توفان های خیلی بزرگی هستند. به این ترتیب رنگ های متنوعی که ما روی مشتری می بینیم نتیجه واکنش های شیمیایی ای است که در جو مشتری رخ می دهد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top