چگونه کودک مکتشفی پرورش دهیم؟

بازی

ترجمه و تصویر: حمیده احمدیان راد

 

کودک را تشویق کنید خودش به دنبال یافتن پاسخ سؤالاتش برود.

بچه ها در کودکی مثل دانشمندان کوچکی هستند. آنها مدام فرضیه می دهند و این فرضیه ها را آزمایش می کنند.

 

بازی

محیطی که باید برای بچه ایجاد شود تا در آینده مکتشف شود، محیطی ست که او آزادانه در آن فکر کند. بازدید از مکان های مختلف و دادن اسباب بازی هایی متناسب با سن و مرحله رشدش چنین امکانی را فراهم می کند

به بچه اجازه دهید تا پایان عمر همین توانایی ها را حفظ کند. به این ترتیب همیشه می تواند کارهای نو انجام دهد و با هر موضوعی خلاقانه برخورد کند. چنین کسی خودش در بزرگسالی همه توانایی ها را به دست می آورد. مثلاً یک نفر می تواند نجاری کند، خانه طراحی کند در عین حال کتاب بنویسد و استاد دانشگاه هم باشد و هیچ کدام از این کارها برایش سخت نباشد. چون شیوه اکتشاف و طرح مشکل و آزمایش و نتیجه گیری را می داند. برای این که کودکتان در بزرگسالی این توانایی ها را داشته باشید یک راه حل ساده وجود دارد.

وقتی کودکتان از شما سؤال می کند دایم به او اطلاعات ندهید بلکه او را تشویق کنید که خودش دنبال جواب سؤالاتش برود.

اگر دایم به او جواب سؤالاتش را بدهید در جوانی و نوجوانی قوه خلاقیت و توانایی کشف، اختراع، نتیجه گیریش را از دست می دهد. خیلی از پدر و مادرها جواب همه سؤالات بچه را می دهند و با این کار احساس توانایی پیدا می کنند. ولی وقتی بچه بزرگ تر شد مطمئناً نمی توانند جواب همه سؤالات او را بدهند.

 

به جای این که جواب سؤالات بچه ها را بدهید برای او محیطی به وجود آورید که برایش سؤال ایجاد شود و خودش جواب سؤالات خودش را بدهد.

ژان ژاک روسو می گوید بچه طبیعتاً فعال است. خودش اکتشاف می کند و اگر مانعی مقابلش ایجاد نشود خلاق می شود. بنابراین اگر جواب همه سؤالات بچه ها را بدهیم و بگوییم چه نقاشی ای بکشد و نقاشی اش را چگونه رنگ کند جلوی آزادی و خلاقیت او را می گیریم. محیطی که باید برای بچه ایجاد شود محیطی ست که او آزادانه در آن فکر کند. بازدید از مکان های مختلف و دادن اسباب بازی هایی متناسب با سن و مرحله رشدش چنین امکانی را فراهم می کند.

 

می توان امکاناتی فراهم کرد که به وسیله آن بچه به جست و جوی اطلاعات بپردازد.

ارتباط با طبیعت، افراد مختلف، وسایل آزمایشگاهی، نشان دادن فیلم ها و سی دی های مناسب و به طور کلی هر نوع محرکی که باعث  شود برای بچه سؤال ایجاد شود و خودش جواب سؤالاتشان را پیدا کند از جمله امکانات مناسب برای تقویت جست وجوگری در کودک است.

 

کودکان برای این که مکتشف شوند به آموزش ویژه ای نیاز ندارند. ما فقط باید با آنها همراهی کنیم و با آنها دنبال کشف دنیا برویم.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top