حقایقی درباره سیگار کشیدن

دلایل بسیاری برای سیگار نکشیدن وجود دارد. سیگار کشیدن باعث می شود نفس، مو و لباس ها بویی مانند دود بدهند. سیگار گران است.  سیگار حس چشایی و بویایی را کند می دهد. فشار خون را بالا می برد و باعث تنگی نفس می گردد. بعضی از سیگاری ها سرفه شان متوقف نمی شود و سیگار می کشد.

هر سال میلیون ها نفر در جهان از بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن می میرند. سیگار حاوی نیکوتین است که ماده مخدر به شدت اعتیاد آوری است. نیکوتین همچنین یک سم است! آرسنیک، فرمالدئید، هیدروژن سیانید، تار و مونواکسید کربن برخی از سموم دیگر موجود در سیگار هستند. تعجبی ندارد که سیگار کشیدن با بیماری های قلبی و سرطان مرتبط است.

کارهای تبلیغاتی وین مک لارن و دیوید مک لین کمک کرد مارلبورو بهترین فروش سیگار را در جهان پیدا کند. هردوی آنها در دهه 1990 میلادی از سرطان ریه مردند.

برابری میزان مرگ و میر در زنان و مردان سیگاری
براساس یک مطالعه زنان هم به اندازه مردان در معرض خطر مرگ ناشی از سیگار کشیدن هستند در حالی که مطالعات مربوط به دهه 1980 میلادی حاکی از این بود که خطر مرگ در زنان سیگاری پایین تر است. این مطالعه نشان داده از هنگامی که عادت سیگار کشیدن زنان مشابه سیگار کشیدن مردان شده میزان مرگ و میر آنها هم به همان میزان افزایش یافته.

از دهه 1980 میلادی خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری های ریوی و سرطان ریه و سایر بیماری هایی که با مصرف سیگار در ارتباطند 50 درصد در زنان افزایش یافته است. به این ترتیب اگر زنان مانند مردان سیگار بکشند، مانند مردان هم می میرند. این بدان معنا است که حدود یک دهه از زندگی خود را از دست می دهند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

To top